Po majstrovskej sezóne riešilo vedenie klubu a šéftréner príjemné problémy. V podstate od zavesenia zlatých medailí na krk sme pociťovali značný záujem o miesto v kabíne majstrovského celku od hráčov z iných tímov, ale aj od mladíkov zo samotných mládežníckych štruktúr klubu. Tieto dôvody prispeli k zrodeniu myšlienok na zachovanie kontinuity vývoja mladých hráčov a možnosti ostať pri florbale, ak by sa im náhodou neušlo miesto v extraligovom "Áčku".
Už o 7 dní sa florbalovým fanúšikom otvoria brány slovenskej najvyššej florbalovej súťaže, ktorá odštartuje svoju 24. sezónu. Zostávajúci priestor offseason sme preto využili na posledný rozhovor z rubriky "Uhorková sezóna." Pred redakčný mikrofón sa postavila osobnosť, ktorá je s Lidom v pravidelnom spojení už niekoľko rokov a v poslednej sezóne sa stalo len veľmi zriedka, že by prezenčne vynechala nejaký z domácich zápasov. Človek, ktorý do veľkej miery môže za to, že momentky zo zápasov, ktoré hráči publikujú na svojich účtoch na sociálnych sieťach, dosahujú také astronomické počty označení "páči sa mi to" a lámu srdcia zamilovaným fanúšičkám. Na otázky odpovedal fotograf Hugo Votruba.
Športový klub Lido neustále rastie a okrem širokého tímu trénerov je na zabezpečenie jeho efektívneho fungovania potrebná aj práca tímu ľudí, ktorí sa starajú o organizačné záležitosti, klubový menežment, marketing či nevyhnutnú administratívu. V ďalšej časti našej mimosezónnej série článkov sa pred mikrofón postavil ten najvyšší Liďák zo všetkých, a to nielen fyzickou výškou, ale aj pozíciou, ktorú v rámci klubových štruktúr zastáva. Na otázky odpovedal predseda športového klubu Lido Pavol Veninger.
Florbal ako šport počas obdobia posledných rokov napreduje raketovou rýchlosťou. Dôkazom toho je aj konštantne narastajúca úroveň slovenskej najvyššej súťaže, ktorá sa aktuálne hráva v neporovnateľne vyššom tempe, ako tomu bolo 4-5 sezón dozadu. V dnešnom modernom ponímaní to už nie je iba o taktickej pripravenosti a talente hráčov, ktorý rozhoduje. Bez profesionálnej fyzickej a kondičnej prípravy nie je možné konkurovať najlepším. Túto skutočnosť sme pochopili aj u nás v ŠK Lido. Po sezóne 2021/2022 sme preto nadviazali spoluprácu s jedným z najväčších odborníkov na silovú a kondičnú prípravu na Slovensku Pavlom Štelmachom. V ďalšom dieli série článkov z uhorkovej sezóny sme vyspovedali práve jeho.
Klub - dnes o 10:38 - Pagáč Ondrej
Majstri Slovenska hlásia oficiálne partnerstvo so špičkovým fínskym klubom
To čo už dlhšie viselo vo vzduchu je potvrdené. Aktuálny florbalový šampión na Slovensku ŠK Lido Prírodovedec Bratislava a dvojnásobný vicemajster z posledných troch rokov Nokian KrP spájajú sily v záujme lepšieho napredovania obidvoch klubov.
Na začiatku bol nápad natočiť florbalový dokument, aký v slovenských končinách chýba. Predchádzali tomu debaty v rámci príprav na oslavu 20. výročia založenia klubu. Napokon sa na popud režiséra Lukáša Marhefku rozhodlo vedenie klubu spolu so šéftrénerom na pracovnú cestu po troch fínskych špičkových kluboch. Každý z nich bol špecifický a v iných fázach svojej histórie. Helsinskí EraViikingit nám ponúkol pohľad na fungovanie klubu s jednou z najväčších členských základní vôbec vo svete. SC Classic je benchmarkom, na ktorý sa mnoho snaží dotiahnuť. Od roku 2016 do 2022 nepoznali v krajine tisícich jazier iného šampióna.
Posledným z trojice klubov je už vyššie spomínaný Nokian KrP. V meste, ktoré preslávila najmä rovnomenná technologická značka Nokia a nezničiteľné telefóny 3310, pomaličky vyrástol špičkový klub. Na najvyšší stupeň ešte nedosiahli, avšak dve prehry vo finále a jeden bronz z posledných troch ročníkov sú známkou dobre nastaveného systému.
Už od príchodu bola komunikácia medzi obidvomi stranami mimoriadne otvorená. Šéftréner fínskeho celku Janne Kainulainen, ktorý má bohaté skúsenosti z hráčskych čias, nám ochotne odpovedal na všetky naše otázky a do detailov vysvetľoval dôvody, ktoré viedli k jednotlivým rozhodnutiam v tréningovom procese.
Už krátko po návrate sa začali črtať prvé výsledky spoločných rozhovorov. Na prvú polovicu sezóny 2023/2024 sa kluby dohodli na prestupe mladého prospektu Tomáša Kopeckého. Agilný center našiel svoje miesto v Akadémii fínskeho klubu, pričom tréningová náplň zahŕňala tréningy s mužským „A“ tímom vicemajstra. Začlenenie mladých hráčov do akadémie tamojšieho klubu je jedným zo spôsobov, ako zaistiť mladým hráčov zápasové vyťaženie. Uvedomujúc si náročnosť presadenia medzi mužmi, dávajú im priestor na rozvoj v tíme do 22 rokov. Aj vďaka návšteve v krajine tisícich jazier a debatám medzi klubmi sme sa v Lide napokon rozhodli o otvorení družstva do 23 rokov v druhej lige. S tým, ako budú v nasledujúcich rokoch vychádzať z mládeže námorníkov postupne väčšie počty kvalitných hráčov, bude im treba nájsť aj potrebný hrací priestor. Veríme, že tím v druhej lige bude pre nich ideálnym miestom na zisk skúseností.
Veríme, že Tomáš Kopecký nebol jedinou lastovičkou, ktorému bolo možné sa zúčastniť tréningového procesu v Nokiane. Predpokladom do budúcnosti je tiež distribúcia mladých talentov z početnej mládežníckej základne Lida na krátkodobú anabázu vo fínskych podmienkach, vyskúšať si tréningy v špičkovom klube a nabrať nové skúsenosti do svojich hráčskych kariér.
Pár slov k spolupráci s fínskymi kolegami poskytol aj šéftréner Lida Jakub Horecký:
„Spolupráca s trénerom Nokianu Kainulainenom funguje už nejaký ten piatok, ale som rád, že sa nám podarilo vyhlásiť oficiálne medzi klubové partnerstvo. Verím, že pre náš klub to prinesie mnoho vzácnych informácií, ktoré nás posunú vpred. Vzájomná komunikácia, zdieľanie materiálov, možnosti trénerských či hráčskych stáží, to je len pár zásadných oblastí vzájomnej spolupráce. Chceme vyťažiť zo spolupráce maximum, ale zároveň chceme byť aj prínosným partnerom pre fínsky top klub.“
Foto: Lukáš Marhefka Jyri Kalliolaakso Hugo Votruba