464_20240627_090304.jpg

Medzi ocenenými osobnosťami slovenského florbalu aj traja Liďáci

Uplynulý víkend sa v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu v Dome športu v Bratislave uskutočnil Galavečer florbalových osobností, počas ktorého boli vybraní hráči, rozhodcovia a funkcionári z florbalových kruhov ocenení za dosiahnuté výsledky v sezóne 2023/2024. Okrem lídrov súčasnosti, či už na ihrisku, alebo mimo neho, boli odovzdané aj čestné ocenenia osobnostiam, ktoré sa zapríčinili o dlhdobý rozvoj florbalu v rôznych smeroch. Najlepším florbalistom Slovenska sa stal už po niekoľkýkrát v rade neohrozený Michal Dudovič, medzi ženami triumfovala teraz už bývalá dlhoročná repreztantka Slovenska Alžbeta Ďuríková. Z majstrovského kolektívu našich mužov sa ocenenie ušlo až trom liďákom, konkrétne Jakubovi Horeckému, Lukášovi Nôtovi a Petrovi Nehilovi. Do florbalovej histórie sa teda po tímovom úspechu zapísali aj ako individuality.

Jakub Horecký prišiel do nášho tímu pred sezónou 2022/2023. V súvislosti s koučovaním mužského tímu išlo o jeho prvé kariérne angažmá. Niektoré zlé jazyky vo florbalových kuloároch z tohto dôvodu spochybňovali jeho kvality. Jakubovi však stačilo len obdobie dvoch sezón na to, aby neprajníkov dokonale umlčal. Počas tohto krátkeho obdobia všetkým ukázal, že je momentálne najväčším slovenským florbalovým stratégom a odborníkom úrovne na Slovensku doteraz nevídanej. Tohto faktu si boli vedomí aj členovia prezídia a odborných komisií Slovenského zväzu florbalu, ktorí v ankete hlasovali. Jakub Horecký sa stal pre sezónu 2023/2024 premiérovo najlepším trénerom mužov na Slovensku.

„V prvom rade by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí mi v ankete dali hlas, veľmi si to vážim. Toto ocenenie mi dáva veľkú motivácu do ďalšej práce a ukazuje mi, že zrejme ideme v Lide dobrým smerom. Možno sa to bude zdať ako klišé, ale v konečnom dôsledku je to o tímovej práci: či je to prístup a práca hráčov na tréningoch, v posilňovni alebo na taktických poradách, alebo práca vedenia klubu, ktoré zabezpečuje skvelé podmieky pre hráčov, či trénerov. Taktiež musím vyzdvihnúť skvelú prácu mojich asistentov, Stanislava Šenšela a od play-off aj Adama Vargu, no a v neposlednom rade neskutočný kus práce nášho kondičného trénera Paliho Štelmacha. Všetky tieto aspekty sa spojili s neprestajnou túžbou po úspechu, ktorý sa nakoniec dostavil. Ocenenie si uložím do vitrínky a vždy, keď sa na neho pozriem, spomeniem si na kopu skvelých ľudí, ktorí spoločne urobili túto sezónu nezabudnuteľnou.“O ocenení pre Lukáša Nôtu nemusela rozhodovať žiadna odborná komisia ani nijaké konzílium, pretože čin, za ktorý bol odmenený, dokonal ešte 22. apríla, kedy sme po poslednom finálovom zápase získali majstrovský titul. So ziskom 66 gólov a 57 asistencií, čo dohromady činí neuveriteľných 123 kanadských bodov, sa stal „Noťas“ najproduktívnejším hráčom slovenskej najvyššej súťaže.

„Sezóna bola náročná, ale pre nás historicky majstrovská. Môžem ju hodnotiť len pozitívne, a to, že som si mohol prevziať túto cenu, je len čerešnička na torte. Byť najproduktívnejším hráčom ligy nie je len môj úspech, vďačím za neho aj mojim spoluhráčom. Preto by som sa im chcel poďakovať, ako aj rodine, a všetkým ľuďom, ktorí ma podporovali. Vidíme sa v sezóne 2024/2025, v ktorej budeme chcieť spoločne nadviazať na tieto úspechy.“


Naša predsezónna akvizícia z českej superligy sa v konečnom dôsledku ukázala ako posledná chýbajúca skladačka do titulovej mozaiky. Bývalý hráč Panthers Otrokovice či Tatranu Střešovice Peter Nehila priniesol do nášho celku vysokú kvalitu a v Lide doteraz nevídané skúsenosti zo svetového florbalu, ale aj poriadnu dávku srandy a pohodu do kabíny. Svojimi výkonmi na ihrisku presvedčil aj florbalových fanúšikov širokej verejnosti, ktorí ho vo verejne prístupnej ankete korunovali za najužitočnejšieho hráča extraligy. Odborníci zo zväzu rozhodnutie fanúšikov potvrdili a Peťo sa stal extraligovým MVP pre sezónu 2023/2024.

"Chcel by som sa veľmi pekne poďakovať všetkým fanúšikom, ktorí za mňa zahlasovali a taktiež všetkým, ktorí boli súčasťou našej minulosezónnej spanilej jazdy, či už tréneri, spoluhráči, alebo diváci. Som veľmi rád, že som získal ocenenie pre hráča s najväčším vplyvom na tím - a práve toto slovo tím by som rád zdôraznil, pretože najlepšie vystihuje náš úspech. Partia skvelých, životom a florbalom ostrieľaných ľudí, ktorá počas celej sezóny fungovala ako jeden celok a s jasnou vidinou úspechu mu išla naproti."

Všetkým trom kráľom srdečne gratulujeme a veríme, že budú svojim majstrovstvom prispeivať k úspechom ŠK Lido čo najdlhšie.

Zdroj Foto: Michal Tarabík/Slovenský zväz florbalu