Cez víkend sme vycestovali do Trenčína, kde štartovala finálová séria Florbalovej extraligy mužov, v ktorej čelíme víťazovi základnej časti 1. FBC Trenčín. Do finálovej série vstupujeme tretíkrát v rade, no s Trenčínom sme sa v priamom boji o titul ešte nestretli. Naposledy sme sa s „Efbécéčkom“ vo vyraďovacích bojoch konfrontovali pri našich premiérových postupoch medzi štvoricu najlepších v sezónach 2021/2022 a 2022/2023, no v oboch prípadoch bol vtedajší neskorší majster nad naše sily. Dnes sú však oba tímy takmer kompletne vymenené a pred finále boli šance uspieť na oboch stranách maximálne vyrovnané. Napriek tomu súper v oboch stretnutiach florbalovo dominoval. Naša hra vôbec nepripomínala obraz, ktorým sa chceme prezentovať, nedodržiavali sme naordinovaný gameplan a kopili sme jednu fatálnu individuálnu chybu za druhou, ktoré súper kruto trestal. Po dvoch bolestivých porážkach sme tak krok od vypadnutia.
Uplynulý víkend boli na programe odvetné súperenia v rámci semifinále slovenskej florbalovej extraligy, kde nám osud do cesty postavil tím FBC Grasshoppers AC UNIZA Žilina. V otváracích stretnutiach na domácej pôde sme dokázali zvíťaziť len raz, a tak sme na horúcu žilinskú palubovku cestovali s vyrovnanou zápasovou bilanciou 1:1. Ak sme chceli pomýšľať na postup do finále, museli sme byť v nehostinnom prostredí metropoly severu stopercentní. Napriek vyrovnanému priebehu oboch zápasov do posledných minút sa nám náš stanovený cieľ splniť podarilo. Dve vybojované víťazstvá znamenajú, že po roku opäť prekročíme brány finále!
Cez víkend sme na domácej palubovke odohrali otváracie semifinálové stretnutia s FBC Grasshoppers AC UNIZA Žilina, a síce so súperom, ktorý nám v druhom kole play-off prischol už druhý rok v rade. Minuloročná séria ponúkla päťzápasovú drámu, ktorej vyústením síce bol náš postup do finále, no pre jeho dosiahnutie sme si museli siahnuť až na samé dno síl. Do aktuálnej série sme však nevstúpili vôbec dobre. V prvom zápase sme neplnili pokyny naordinované trénerským štábom a prispôsobovali sme sa hernému prejavu súpera, čo rezultovalo v prehru. V nedeľnej odvete sme sa už vrátili k starému známemu lido-florbalu a po, najmä v defenzíve, koncentrovanom výkone, sme Žiline nedovolili vsietiť ani jeden gól z hry. V kombinácii pevnej obrany s produktivitou prvej formácie sme dokázali sériu vyrovnať.
Počas víkendu sme cestovali do Košíc, kde nás čakali odvetné duely v rámci štvrťfinálovej play-off série s tamojším Florkom. Na domácej palubovke sme boli stopercentní a so súperom sme si v oboch úvodných stretnutiach poradili bez väčších problémov. Dve výhry znamenali štvrťfinálový mečbal. Vedeli sme však, že v Košiciach nás nebude čakať nič ľahké. Florko vie byť v domácom prostredí nepríjemným súperom, nehovoriac o situácii, kedy nastupujú do stretnutia s nožom vypadnutia na krku. V najkratšom možnom čase sa nám sériu ukončiť nepodarilo, no v nedeľu sme si už zápas ukontrolovali do víťazného konca. Triumf 7:3 rozhodol o našom postupe medzi najlepšiu štvorku! Za brány semifinále nazrieme piatu sezónu v rade.
Extraliga muži - st 22. 4. 2015 - Brečka Ján
Lido obhájilo svoju česť a zachránilo extraligu!
MEX
Po vyrovnaní barážovej série s Detvou na 2:2 sa o všetkom malo rozhodnúť v Bratislave. Do hlavného mesta sa chystala aj početná skupina fanúšikov Detvy, čo sľubovalo búrlivú náladu v hľadisku. Zahanbiť sa nedali ani domáci fanúšikovia, a najmä vďaka našim dorastencom a manažérke Slávke a Šamanovi a ich bubnovaniu a povzbudzovaniu bola v hale obojstranne výborná atmosféra. Hala sa začala plniť už dávno pred úvodným buly, vskutku nie je zvykom, aby už na rozcvičke bolo v hľadisku okolo stovka fanúšikov. Do začiatku zápasu prišla ešte ďalšia stovka a rozhodujúci zápas sa mohol začať.
Začalo sa opatrne, oba tímy vedeli, že ide o všetko a snažili sa v obrannom pásme hrať jednoducho a obozretne. Ako prvý sa osmelil kanonier Vasilenko a jedovkou prestrelil gólmana hostí. O druhý gól sa postaral Gunther, keď po prihrávke zraneného, no predsa hrajúceho Grambličku strelou k bližšej tyčke prestrelil brankára hostí. Detva však do Bratislavy neprišla nadarmo, vylúčenie za priveľa hráčov na ploche potrestal Michálik, keď po peknej narážačke prehodil Veningera.
V druhej tretine sa hral opäť vyrovnaný florbal. Ako prví udreli tentokrát hostia, keď sa presadil opäť prvý detviansky útok a konkrétne Zorvan. V oslabovke pri vylúčení Slezáka sa do prečíslenia 2 na 1 dostali domáci Holíček a Bencel. Prvý menovaný slepec-sebec Holíček však Bencela nevidel a preto mu nenahral, ale len vystrelil, vyrazenú loptu dobehol a dorazil a tak mu bolo čiastočne odpustené 3:2. V týchto momentoch mala Detva pár dobrých šancí na vyrovnanie, ale buď trestuhodne prestrelila, alebo ju vychytal čarodejník s číslom 32 v bráne Lida Veninger. Udreli preto zákonite domáci, po nahrávke kapitána Golana sa konečne v tomto zápase presadil najmenší hráč na ihrisku Pagáč-ik, hoci si na jeho pokus brankár hostí letmo siahol - 4:2. Do konca tretiny zostávala minúta a taktika zastupujúceho trénera Mokošáka bola jasná, nedostať do konca tretiny gól. A hoci Lido bránilo posledný útok hostí dobre, z ľavej strany sa natlačil Michálik a predkom čepeľe nahodil loptičku za seba a trafil pravý horný roh Veningerovej brány. Po druhej tretiny bol teda stav 4:3 pre Lido.
Tretia tretina priniesla všetko, čo má kvalitný a zaujímavý flrobal mať. Oba tímy sa hrnuli do útoku, každý chcel rozhodnúť. Nad všetkými vyčnievali zákroky Schmidta a najmä domáceho Veningera, ktorí nechceli kapitulovať. Šance sa striedali na oboch stranách. Dve vylúčenia hostí, keď Detvanci vypli Mlynarčíka a Bencela, nedokázali domáci potrestať. Najväčšiu tutovku domácich spálil po prekrásnej nahrávke Gunthera do prázdnej brány Mlynarčík, keď jeho strela šla, ako sme to potom večer veľakrát počuli, asi toľkoto vedľa: <----------->. S pribúdajúcimi minútami domáci začali loptičku dlhšie držať v pásme hostí a zbierali tak cennú sekundy. Keďže hostia nedokázali vyrovnať, minútu a pol pred koncom sa odhodlali na hru bez brankára. Už po dvadsiatich sekundách sa lopty zmocnil Gunther, a padáčikom z vlastného pásma poslal loptu presne na centimeter k ľavej detvienskej tyčke a bolo rozhodnuté. Detva hrala naďalej vabank bez brankára, gól streliť nedokázala, naopak Golan vyhodil loptičku, detvianskemu obrancovi preskočila hokejku a tak uzavrel skóre zápasu druhým gólom do prázdnej brány Holíček. Posledné sekundy zápasu sa Liďáci sťaby Nagano 98 pochytali za ramená a s klaksónom sa vrhli na Veningera a začali sa oslavy záchrany extraligy.
Po odovzdaní ceny pre najlepších hráčov Zorvana a Veningera, nasledovalo podanie rúk s Detvancami, ktorý nám boli veľmi vyrovnaným súperom. Treba poznamenať, že posledný zápas sa napriek svojej dôležitosti odohral bez zbytočných zákrokov a v rámci fair-play, za čo treba poďakovať aj rozhodcovskej dvojici Cibík - Tomáš.
Najväčšia vďaka patrí našim fanúškom, ktorí nás nie len na tento zápas, ale celú sezónu chodili povzbudzovať a verili nám aj v tom najhoršom, že extraligu zachránime.
potešilo: výkon Veningera, dôležité dva góly Gunthera, pozorná obrana, tímový duch, podpora fanúšikov
sklamalo: vylúčenia
povedali po zápase:
Matej Golan, kapitán ŠK Lido: Súper bol na celú baráž veľmi kvalitne pripravený. V jednotlivých zápasoch rozhodovali maličkosti a sme veľmi radi, že séria dopadla pre nás úspešne. Podobným problémom so záchranou by sme sa v nasledujúcej sezóne veľmi radi vyhli. Chceme totiž zabojovať o účasť v play off.
zdroj:www.szfb.sk
Slavomír Ciglan, predseda klubu DTF team Detva Joxers: "Posledný vzájomný súboj s Lidom hodnotím ako najkvalitnejší z celej série o čom svedčí aj tesné skóre do predposlednej minúty. V závere sme hrali vabank a inkasovali do prázdnej bránky. Nemáme sa na čo sťažovať, všetko prebiehalo v korektnej atmosfére s kvalitnými rozhodcami a pred výbornou diváckou kulisou. Chýbalo nám už len trochu šťastia. Aj napriek čiastkovému neúspechu máme za sebou výbornú sezónu a v novej sezóne sa chceme znovu pokúsiť zabojovať o postup do Salming Extraligy."
zdroj:www.szfb.sk
Pavol Veninger, najlepší hráč Lida v baráži: "...a všetkých spomeň, lebo v sobotu sme to hrali všetci ako páni!"
Peťo Šimon, florbalová nádej: "Palo chytal ako Boh!"
Gabriel Gustavsson Mészáros, slovenský florbalový veľbrankár: "Sezóna 2014/2015 trvala pre ŠK Lido najdlhšie, o hodinu dlhšie jak Tatran Střešovice. Ale dokázali to urvať a udržali sa v extralige. Gratz." zdroj: FB profil Gabriela Gustafssona
Andrej Vasilenko, najproduktívnejší hráč ŠK Lido Prírodovedec v sezóne 2014/2015 na margo diváckej návštevy: "Neviem koľko divákov prišlo na Superfinále do Prahy, ale isto ich nebolo toľko, aby museli sledovať zápas postojačky."
Karin Grambličková, matka strelca Vladimíra: "DAKUJEME CHLAPCI!!!!! Perfektná atmosféra, úžasná hra...."
Patres Paulikovič, majster Slovenska vo florbale: "Kľud!"
René Slezák, posila: "Aké pivo tú mate najlacnejšie? Desinu? Tak trinásťkrát!"
Jozef Mlynarčík, autor strely, čo šla mimo: "Tá strela išla toľkoto mimo!"