Cez víkend sme vycestovali do Trenčína, kde štartovala finálová séria Florbalovej extraligy mužov, v ktorej čelíme víťazovi základnej časti 1. FBC Trenčín. Do finálovej série vstupujeme tretíkrát v rade, no s Trenčínom sme sa v priamom boji o titul ešte nestretli. Naposledy sme sa s „Efbécéčkom“ vo vyraďovacích bojoch konfrontovali pri našich premiérových postupoch medzi štvoricu najlepších v sezónach 2021/2022 a 2022/2023, no v oboch prípadoch bol vtedajší neskorší majster nad naše sily. Dnes sú však oba tímy takmer kompletne vymenené a pred finále boli šance uspieť na oboch stranách maximálne vyrovnané. Napriek tomu súper v oboch stretnutiach florbalovo dominoval. Naša hra vôbec nepripomínala obraz, ktorým sa chceme prezentovať, nedodržiavali sme naordinovaný gameplan a kopili sme jednu fatálnu individuálnu chybu za druhou, ktoré súper kruto trestal. Po dvoch bolestivých porážkach sme tak krok od vypadnutia.
Uplynulý víkend boli na programe odvetné súperenia v rámci semifinále slovenskej florbalovej extraligy, kde nám osud do cesty postavil tím FBC Grasshoppers AC UNIZA Žilina. V otváracích stretnutiach na domácej pôde sme dokázali zvíťaziť len raz, a tak sme na horúcu žilinskú palubovku cestovali s vyrovnanou zápasovou bilanciou 1:1. Ak sme chceli pomýšľať na postup do finále, museli sme byť v nehostinnom prostredí metropoly severu stopercentní. Napriek vyrovnanému priebehu oboch zápasov do posledných minút sa nám náš stanovený cieľ splniť podarilo. Dve vybojované víťazstvá znamenajú, že po roku opäť prekročíme brány finále!
Cez víkend sme na domácej palubovke odohrali otváracie semifinálové stretnutia s FBC Grasshoppers AC UNIZA Žilina, a síce so súperom, ktorý nám v druhom kole play-off prischol už druhý rok v rade. Minuloročná séria ponúkla päťzápasovú drámu, ktorej vyústením síce bol náš postup do finále, no pre jeho dosiahnutie sme si museli siahnuť až na samé dno síl. Do aktuálnej série sme však nevstúpili vôbec dobre. V prvom zápase sme neplnili pokyny naordinované trénerským štábom a prispôsobovali sme sa hernému prejavu súpera, čo rezultovalo v prehru. V nedeľnej odvete sme sa už vrátili k starému známemu lido-florbalu a po, najmä v defenzíve, koncentrovanom výkone, sme Žiline nedovolili vsietiť ani jeden gól z hry. V kombinácii pevnej obrany s produktivitou prvej formácie sme dokázali sériu vyrovnať.
Počas víkendu sme cestovali do Košíc, kde nás čakali odvetné duely v rámci štvrťfinálovej play-off série s tamojším Florkom. Na domácej palubovke sme boli stopercentní a so súperom sme si v oboch úvodných stretnutiach poradili bez väčších problémov. Dve výhry znamenali štvrťfinálový mečbal. Vedeli sme však, že v Košiciach nás nebude čakať nič ľahké. Florko vie byť v domácom prostredí nepríjemným súperom, nehovoriac o situácii, kedy nastupujú do stretnutia s nožom vypadnutia na krku. V najkratšom možnom čase sa nám sériu ukončiť nepodarilo, no v nedeľu sme si už zápas ukontrolovali do víťazného konca. Triumf 7:3 rozhodol o našom postupe medzi najlepšiu štvorku! Za brány semifinále nazrieme piatu sezónu v rade.
Extraliga muži - št 14. 1. 2016 - Brečka Ján
Lido na treťom mieste extraligy!
MEX
ŠK LIDO Prírodovedec – Mikuláš Prešov 11:3 (3:0,3:1,5:2)
Vylúčenia – 4:3 + Sikorjak (Prešov) 10 min. nešportové správanie
Domáci nastúpili na zápas štvrtého s tretím s imperatívom vyhrať. Začali na dve formácie a poriadne zostra, keď už v tretej minúte prekonal Sninčáka Bachan. Liďáci aktívnou hrou a napádaním nedali súperovým obrancom ani na chvíľu vydýchnuť. Odmenou im boli dva góly Letašiho, ktorý v prvej formácii dokonale nahradil svadbujúceho Günthera. Lido v prvej tretine nestrieľalo často, ale mimoriadne efektívne, keď zo štyroch striel na bránku dalo tri góly. Na opačnej strane ihriska si so všetkými šiestimi strelami poradil Dobrovodský (väčšinu kryl v oslabení pri vylúčení Valaštína), a tak po prvej tretine svietil stav 3:0.
V druhej tretine Liďáci povzbudení trénerom do častejšej streľby začali Sninčáka zamestnávať častejšie. Bohužiaľ boli to ale hostia, ktorí v 28. minúte zásluhou Kassaya potrestali hrubú chybu v obrane domácich. To ale Prešovčania nemali robiť, iba tým zobudili „spiaceho draka.“ V následných ôsmich minútach Bachan, Letaši a Žilka svojimi gólmi vyhnali Sninčáka z bránky a to ešte sa domáci stihli ubrániť obávanej prešovskej presilovke pri vylúčení Letašiho. Navyše na prelome tretín si mohli zahrať presilovku, ktorú ale nezahrali dobre.
V tretej tretine sa viditeľne frustrovaní Prešovčania snažili páliť na Dobrovodského zo všetkých uhlov, ten zdramatizovanie zápasu odmietol. V 48. minúte Pagáč svojím gólom hosťom jemne naznačil, že zvrat v zápase sa asi konať už nebude. Navyše aj ďalšia presilovka Prešova skončila katastrofou, pretože si nedali pozor na rýchlonohého Santra, ktorý im unikol a nekompromisne vyvesil. Kapitán hostí Sikorjak neudržal nervy na uzde a dostal trest 2+10 minút. Ešte v hre štyroch proti štyrom pridal deviaty gól Lida Lelák. To už do zápasu zasiahli aj všetci hráči z lavičky a extraligovú premiéru zažil juniorský obranca a kapitán Viktor Vnuk. Brankár Prevužňák si neviedol o moc lepšie ako jeho predošlý kolega a v tretej tretine vyťahoval loptu z bránky štvrtýkrát po góle Santra. Hostia to teda skúšali bez brankára. Naviac Komínek nepremenil trestné strieľanie no z následnej presilovky 6 proti 4 znížil Joščák na 10:3. Posledné slovo mali v zápase domáci, keď aktívny Santer v poslednej sekunde zápasu skompletizoval hetrik. Lido tak zaslúžene v šlágri kola zvíťazilo vysoko 11:3. Hráčom zápasu bol vyhlásený Daniel Dobrovodský.
Potešilo: strelecká efektivita, jednoznačnosť zápasu, ubránené 3 zo 4 oslabení
Sklamalo: nič
Florbalové ozveny:
„Keby ste hrali ako Prešovčania, tiež ste frustrovaní.“ (neznámy autor).
„Takto sa oslavuje záchrana v lige!“ (Patres Paulikovič po zápase na margo, že už ani matematicky Lido nemôže skončiť na 11. či 12. mieste).
„Gratulujem k životnému výkonu.“ (Brankár Prešova Sninčák pri podávaní rúk s Dobrovodským) Pozn. Po spomenutí v kabíne nastal v kabíne výbuch smiechu. Daniel podal výborný výkon, no všetci vieme, že rozhodne nebol ešte životný :)
Zápas proti predposlednému tímu tabuľky bol v Madison Square Elán na pláne v nedeľu o 13:45. Liďáci nastúpili na tri kompletné formácie. Oproti sobote pribudol do zostavy Günther, no naopak chýbal kľúčový obranca Bachan, ktorého nepustila z postele horúčka. Od úvodných minút bolo jasné, kto je pánom na ihrisku. Domáci mali hernú prevahu, ktorú pretavil v úvodný gól v obrovskej pohode hrajúci Santer v 6. minúte. 10. minútu zápasu si dobre bude pamätať Dodo Košík. Jeden z najskúsenejších harcovníkov v modrom drese a defenzívny špecialista sa dočkal svojho prvého gólu v sezóne, keď ťažil z práce Holíčka. Potom domácich v rozlete spomalilo oslabenie. Zranený Kazimír sediaci na tribúne sa snažil strely blokovať aspoň očami, no nebolo to potrebné, ubránili sme sa. Sekundu po návrate na plochu Pagáč mohol byť rád, že sa nad ním rozhodcovia zmilovali a neposlali ho naspäť na trestnú, pretože spravil takmer identický faul ako pred dvoma minútami. Nestalo sa, a tak mohlo predstavenie Lida v hlavných úlohách so Slezákom a Paulikovičom pokračovať. Prvý menovaný posielal milimetrové prihrávky do rozhodenej obrany hostí a „Patres“ ich nekompromisne posielal za chrbát Surmika. Rezultát prvej tretiny – 4:0.
S obrovskou chuťou nastúpili Liďáci aj do druhej tretiny. V prvých troch minútach vypálili na bránku súpera až sedem striel! Z nich si však do siete našla cestu jediná z hokejky Pagáča. Najväčšiu šancu mal Gramblička, keď sa rútil sám na Surmika, ten však pre jeho filigrantský oblúčik nemal pochopenie. Hluchá pasáž prišla medzi 24. a 26. minútou, keď sa domáci dve minúty nevedeli vymaniť z pásma a tlaku hostí, na čo tréner Mészáros reagoval time-outom a dostal hráčov naspäť do kľudu. Tlak pominul a hralo sa opäť podľa domácich nôt. V streleckom koncerte pokračovali Žilka, Paulikovič a Slezák a Sabinov bol po dvoch tretinách a výsledku 9:0 zrelý na uterák.
Už po 30 sekundách hry v tretej tretine Valaštín pridal desiaty gól Lida v zápase. Sabinovčania pridali na tvrdosti a viacerí hráči tak boli radi, že neprišli v zápase k zraneniu, napriek tomu sme počas stretnutia nehrali ani jednu presilovú hru. V 52. minúte sa dočkal gólu z vari jeho 12. šance v zápase aj Rieger a prelomil tak streleckú smolu. Dva góly Valaštína a jeden Pagáča znamenali vedenie 14:0. V závere zápasu striedačka i tribúny s napätím zahučali vždy, keď sa ocitol v nebezpečnej pozícii Mlynarčík, ktorý zápas dohrával na krídle. Takisto aj vždy, keď loptička nebezpečne presvištala okolo bránky Veningera, ktorému všetci odpočítavali zvyšné sekundy do jeho prvého extraligového shutoutu a prvého vôbec v tejto sezóne extraligy. Napokon sa hostia presadiť nedokázali a so záverečnou sirénou zaznelo „Chase the Sun“ na oslavu víťazstva 14:0. Na zápas sa prišiel pozrieť aj bývalý hráč a legenda Lida Milan Forro spolu so zakladateľom klubu Tonom Wilschom, ktorí moholi odchádzať po zápase spokojní.
Lido sa týmto víťazstvom vyhuplo na priebežné tretie miesto v tabuľke so ziskom 33 bodov.
Potešilo: „ice time“ všetkých hráčov, góly po pekných kombináciach, shutout Veningera
Sklamalo: nervozita z výkonu rozhodcov, slabá produktivita prvého útoku.
Florbalové ozveny:
„Nedopraje mi tú asistenciu ani za … „ (Jozef Letaši (v sezóne zatiaľ 13+2) po tom, čo Vlado Gramblička nepremenil nájazd po jeho vysunutí)