V unikátnom piatom zápase finálovej série, ktorý bol bezpochyby vrcholom kariér väčšiny našich hráčov, sme pred zaplnenými tribúnami Šport Arény v Malackách náš veľký moment do zlatého konca nedotiahli. Na slovenskom florbalovom piedestáli nás po triumfe z minulej sezóny strieda Záhorská Bystrica.
Uplynulý víkend sme po jednej výhre a jednej prehre na domácej pôde odohrali dva finálové zápasy na hosťovskej palubovke. V sobotňajšom zápase sme odohrali 59 minút kvalitného florbalu, no vďaka minúte ako z najhoršieho sna sme boli nútení ťahať za kratší koniec. V nedeľnom zápase sa nám podarilo odvrátiť majstrovský mečbal súpera a zvíťaziť. Stav série je teda po víkende 2:2, čo znamená, že o slovenskom šampiónovi pre sezónu 2024/2025 bude musieť rozhodnúť piaty zápas. Pre väčšinu hráčov teda bude toto „superfinále“ predstavovať najdôležitejší zápas v kariére.
Cez víkend sme vstúpili do druhej finálovej série v histórii klubu, a opäť s totožným súperom, ako vlani. Poslednú prekážku v ceste za titulom predstavuje tím Tsunami Záhorská Bystrica. V sobotnom meraní síl sme na efektívne hrajúceho súpera nestačili, v nedeľu sa nám v dramatickom závere podarilo sériu vyrovnať.
Po prvých dvoch domácich stretnutiach sme v sérii vyhrávali už 2:0 na zápasy. Na vonkajší zápas sme vycestovali s cieľom ukončiť sériu v najkratšom možnom čase, no po výbuchu v tretej tretine sme museli odohrať aj štvrtý zápas. V tom nás Žilinčania prevalcovali po každej stránke. Dve prehry na hosťujúcej palubovke znamenali, že o postupujúcom do finále musel rozhodnúť piaty zápas uprostred týždňa – v stredu, v neskorých večerných hodinách. Po štarte ako z rozprávky sme zo zápasu nakoniec vydolovali ubojované víťazstvo, ktoré znamenalo, že sa aj v tejto sezóne predstavíme vo finále.
Extraliga muži - ut 5. 10. 2021 - Brečka Ján
6 bodový víkend za nami
MEX
Druhý zápas dvojkola extraligy mužov sa odohrával v nedeľu. Súper z Prešova si odniesol 3 body už v sobotu, ako aj naši Áčkari. Oba tímy tak boli nabudené predošlým výkonom. Zápas 6. kola extraligy sa tiež niesol v duchu priameho súboja o 5. priečku v tabuľke (po výhre ATU nad AS TN v pondelok padlo Lido na 6.miesto, pozn. red.)
Kanadské body: Kopecký 2+0, Beriac 1+1, Lelák 1+0, Varga 1+0 (v štatistikách ako vlastný gól Prešova), Bačinský 0+1, Gálet 0+1,
Začiatok zápasu sa odohrával v znamení stopercentných brankárov a taktických súbojov. Pomaly a s loptou pod kontrolou sa hralo až do 8. minúty, kedy sme inkasovali prvý gól. V čase 8:47 sa Vladimír Bačinský previnil svižnejším dotykom floorballky do palice súpera, a tak z toho vzniklo prvé vylúčenie zápasu. Vylúčenie na 2 min. nám však nešťastie neprinieslo. V čase 12:59 po chybe obrancu hostí na mantineli sa Tomáš Kopecký individuálne rozbehol na bránu a túto šancu, ktorá mu bola daná využil. Po tomto góle sa oba tímy stiahli. Hralo sa v bezpečných priestoroch pri mantineli alebo v rohu. Dokonca tretiny už nevznikla žiadna väčšia príležitosť a tak sa po prvej tretine odobrali tímy do šatne za stavu 1:1.
Foto: Hugo Votruba
Prvých 10 minút druhej tretiny sa nieslo v znamení konca prvej tretiny. Prihrávky obrancov a dlhá lopta do rohu ihriska na oboch stranách ostali bez nebezpečnejších šancí. Až v čase 32:03 sa odohralo niečo významnejšie. Prešov sa previnil nedovoleným vrážaním a to signalizovalo 2 minútovú presilovku. Presilovku sa nám však nepodarilo využiť. Gól sme strelili 5 sekúnd potom ako naskočil hráč Prešova na ihrisko. Po prihrávke od Vlada Bačinského sa presadil Tomáš Kopecký, ktorý svoju strelu umiestnil za chrbát brankára hostí. Po strelenom góle trvalo iba 10 sekúnd, kým sme ponúkli hosťom druhú presilovku v zápase, ktorú už nanešťastie využili. Naša odpoveď však na seba nenechala dlho čakať. Krížna prihrávka od Richarda Leláka na Adama Vargu a následná tečovaná strela prešla až za chrbát bezmocného Sninčáka v bráne hostí. V čase 36:44 sme tým pádom vyhrávali 3:2. Koniec tretiny sa niesol v znamení kľudnej hry, a tak sa už nič významnejšie nestalo.
Do 3. tretiny sme vstupovali s jedno-gólovým náskokom čo vo florbale nič neznamená. Začiatok tretiny sa opäť niesol v paradoxne pokojnom duchu. Čas 48:10 bol však zlomový. V tomto čase strelil gól Teodor Beriac. Po krásnej kombinácii Liďákov, ktorú sám započal a zapojil do nej Bačinského s Gáletom už následne len posúval loptu do prázdnej brány. Nedovolený zákrok na Vladimíra Bačinského vo veľkom bránkovisku znamenal štandartku. Rozohratia lopty sa chytil Teodor Beriac, ktorý nahral Richardovi Lelákovi, a ten upravoval skóre na 5:2. Už dve minúty po góle sme hosťom ponúkli tretiu presilovú hru v zápase. Po spornom zákroku na Teodora Beriaca vo veľkom bránkovisku sa hostia dostali do prečíslenia štyroch proti trom. Toto prečíslenie bolo využité. Zápas sme ukončili vzájomným vylúčením. Liďáci tak po zaslúženom výkone, keď sa mohli v dôležitých momentoch oprieť aj o svoju oporu v bráne v podaní Daniela Dobrovodského odchádzali zo zápasu do šatne ako tí šťastnejší.
Foto: Hugo Votruba
Mužský tím odohrá ďalší zápas už túto Sobotu 9.10.2021 o 15:00 proti ATU Košice v nezvyčajnom prostredí – v hale v Prešove. Zápas bude vysielaný aj online na Huste.tv. Link na zápas Vám prinesieme na stránku ŠK LIDO na Facebooku.
„S dosiahnutým výsledkom môžeme vysloviť spokojnosť. Bol to pekný a zaujímavý zápas, v ktorom nepadlo veľa gólov. Splnili sme úlohu eliminovať prvú a najnebezpečnejšiu formáciu súpera, čo rozhodlo o úspešnom výsledku. Mrzí ma pomerne veľký počet vylúčení a záver zápasu, ktorý bol zbytočne nervózny viac než by som si predstavoval.“
Gabriel Mészáros, vedúci družstva ŠK Lido prírodovedec (pre szfb.sk)
„Zápas prebiehal tak ako sme očakávali. Súpera sme dobre poznali a tak sme sa dobre pripravili. S víkendom sme spokojní, pretože sme počas neho získali všetkých šesť bodov, čo nás veľmi teší. Po regenerácii, nás čaká o týždeň výjazd do Košíc na ATU a ja verím, že si dovezieme ďalšie tri body.“
Adam Varga, ŠK Lido prírodovedec (pre szfb.sk)
„Bol to veľmi náročný víkend, po ktorom máme za sebou dva ťažké zápasy. Bolo nás troch menej ale myslím, že sme to zvládli. Chlapcom nemám čo vyčítať. Bol to vyrovnaný súboj, no Lido ho zahralo o niečo lepšie. Nám dnes chýbalo šťastie.“
Martin Sikorjak, hrajúci tréner FBC A4ka Mikuláš Prešov (pre szfb.sk)
„Chceli sme brať tri body, no nedokázali sme toho v útoku veľa vymyslieť. Súper hral dobre a nepúšťal nás do brejkových situácii.“
Daniel Pavlík, FBC A4ka Mikuláš Prešov (pre szfb.sk)