434_20231104_012123.jpg

V bratislavskom derby úspešnejší námorníci

Netradične v stredu v deň sviatku všetkých svätých sme v druhom zápase v rámci „NHL týždňa“ privítali na našej domácej palubovke v Záhorskej Bystrici domáceho súpera Tsunami Záhorská Bystrica. Z posledných piatich konfrontácií s našim „mestským“ rivalom sme dokázali zvíťaziť len raz, avšak to nič nemenilo na tom, že sme si na veľmi kvalitného a technicky vybaveného súpera od začiatku verili. Diváci mali možnosť sledovať zápas na vysokej úrovni, ktorý napĺňal všetky kritériá play-off zápasu. Ani jeden súboj nebol vypustený, bojovalo sa o každú loptičku. Napriek tomu, že sme sa až do konca druhej tretiny na súpera doťahovali a že prvýkrát sme brankára súpera prekonali až v 25. minúte, sa nám podarilo zápas priviesť do víťazného konca.

Zápas bol špecifický najmä pre nášho hlavného trénera Jakuba Horeckého, ktorý v belasých farbách Záhorskej Bystrice strávil celú svoju aktívnu hráčsku kariéru, ale aj pre Vlada Grambličku, ktorý sa ako hráč Tsunami tešil z dvoch titulov majstra Slovenska.

Mladík Jakub Horecký (vľavo) v drese Bogdau Stupava, tímu, ktorý sa neskôr pretransformoval na Tsunami Záhorská Bystrica. Cca rok 2011.

ŠK Lido Prírodovedec – Tsunami Záhorská Bystrica 9:6

Kanadské body: Nehila (4+1), Nôta (3+2), Bachan (0+4), Pagáč (1+0), Kažimír (1+0), Lelák (0+1), Gažík (0+1)

Prvá tretina ponúkla takticky vyspelú šachovú partiu s pomerne veľkým množstvom šancí, ktoré ale výborne chytajúci Mészáros s Riegerom dokázali likvidovať. Za zmienku stoja najmä dve opečiatkované brvná, prvé v podaní Patrika Paulikoviča, ktorý z prvej trafil nahodenú loptičku baseballovým spôsobom zo vzduchu a nedal Riegerovi šancu na zákrok. Druhé v podaní našej novoobjavenej akvizície, bývalého kapitána popradských hokejových juniorov, ktorému nemohla prischnúť iná prezývka, ako Arne, Peťa Harbuta, ktorý využil svoj nevyčerpateľný fyzický fond a pretlačil sa až na hranicu malého bránkoviska, avšak prvý gól v kariére bohužiaľ pre šťastne postavenú bránku súpera nezaevidoval. Diváci v Záhorskej bystrici, resp. pred televíznymi obrazovkami mali možnosť v prvej tretine vidieť len jeden gól súpera.

Druhá tretina začala v podobnom duchu ako tá prvá, až do chvíle, kedy musel Ondrej Gažík hasiť chaos pred našou bránkou a počas toho nedovolene vkročil do malého bránkoviska. Ponúknutý samostatný nájazd skúsený strelec Peter Banga rutinérsky premenil a my sme tak prehrávali o dva góly. Gól nás nepoložil, práve naopak, o približne minútu a pól dostal loptičku poza Riegerov chrbát po nezištnej prihrávke Riša Leláka Roly Kažimír. V 32. minúte však opäť úradoval Banga, ktorý prekonal Mészárosa už tretíkrát v zápase a pripísal si tak do štatistík čistý hattrick. Priaznivci Tsunami očakávali, že tento gól vnesie na hokejky ich miláčikov pokoj a rozvahu. To by sme v našich farbách ale nemohli mať oravského démona Patrika Bachana, ktorý sa v hlave, ako aj na nohách prepol na tzv. býčí prevod a oproti nemu subtilnejšie pôsobiacich súperov začal naháňať, ako keby držali v rukách červené toreádorské plachty. Jeho neskutočné tempo prinieslo ovocie a v závere druhej tretiny sa po jeho prihrávkach presadili Nehila a 2x Nôta

Úvod tretej tretiny však vyšiel súperovi dokonale. Hneď v prvom striedaní vyrovnal z kabíny nabudený Kovaľ a o dve minúty zvýšil Bujna na 4:5. Hráči Tsunami sa však z druhej tretiny nepoučili a opäť v Patrikovi Bachanovi dvoma rýchlymi gólmi prebudili beštiu. Ten vyviezol loptičku až za súperovu bránu, odkiaľ svojou štvrtou asistenciou v zápase našiel na hranici veľkého bránkoviska Peťa Nehilu, ktorý sa z takýchto pozícií nemýli. 15 minút pred koncom zápasu teda na svetelnej tabuli svietil stav 5:5. V tejto fáze zápasu sa na súperovi začínalo prejavovať vyčerpanie, pretože, na rozdiel od nás, zapojil od začiatku do zápasu len dve formácie. Zápas v takomto tempe jednoducho na dve „päťky“ nie je možné udržať, čo využili neúnavní Nôta s Nehilom, ktorí nás dvomi gólmi dostali do trháku. Trojgólové vedenie pridal na naše konto nenápadnou strelou popod podlahu Ondrej Pagáč, ktorý po skórovaní vizuálne napodobnil opis situácie z jednej z najlegendárnejších slovenských spravodajských reportáží. 


Súper ešte nahromadil posledné zvyšky síl a zredukoval náš náskok o jeden gól, avšak v záverečnej hre bez brankára sa už nepresadil – ba naopak, svoj štvrtý gól do prázdnej bránky pridal sebec Nehila, napriek tomu, že mal voľných spoluhráčov, ktorým mohol, keby sa neulakomil, dopriať zápis do štatistík zadarmo. Hanba mu.

Bohatý florbalový týždeň zavŕšime už dnes, kedy o 14:45 privítame opäť v Záhorskej Bystrici v rámci ďalšieho bratislavského derby minuloročného nováčika Capitol Bratislava. Pozývame všetkých fanúšikov!

Zdroj foto: ŠK Lido/Hugo Votruba

P.S.: Uchu pozorného diváka nášho YouTubového živého prenosu zo zápasu určite nemohlo ujsť, že zápas bol prvýkrát v histórií klubových livestreamov komentovaný. Komentátorského žezla sa zhostil dlhodobo zranený Jakub Gálet, ktorý v predchádzajúcich sezónach pôsobil ako florbalový expert vo viacerých televíznych štúdiách. Veríme, že svojimi postrehmi pozeranie zápasu dokonale spríjemnil. Jeho výkon si môžete pozrieť v rámci zápasovej reprízy TU, prípadne v skrátenej podobe pri gólových zostrihoch zo zápasu TU. Určite sa na neho budú môcť poslucháči tešiť aj v nasledujúcich domácich zápasoch!