Majstrovský titul je po nervydrásajúcej finálovej koncovke konečne náš!

Do odvetného finálového víkendu sme po dvoch úvodných zápasoch, ktoré sme zvládli viac ako na výbornú, vstupovali s vedením 2:0 na zápasy. K výstupu na pomyselný slovenský florbalový Olymp nám chýbal posledný krok. Tsunami však bolo prekážkou, ktorú neradno podceňovať. Šesťnásobný finalista z posledných ôsmich sezón naplno ukázal svoje kvality v treťom zápase, v ktorom zaslúžene vyhral. V štvrtom zápase nám však, rovnako, ako v prvých dvoch zápasoch, vyšla prvá tretina. Získaný náskok sa nám po urputnom boji v tretej tretine podarilo udržať až do záverečného hvizdu, po ktorom vypukli obrovské oslavy sprevádzané neopakovateľnými emóciami. Po slzách šťastia a radosti z dosiahnutého cieľa sme boli korunovaní titulom majstra slovenskej republiky pre sezónu 2023/2024.

Finále 3: Tsunami Záhorská Bystrica – ŠK Lido Prírodovedec 6:3

Kanadské body: Nehila (1+2), Pagáč (1+1), Nôta (1+0)

Skóre otvoril po štandardnej situácii v pravom rohu ihriska Nehila. Priťuknutie Pagáča, ktorý si pri otváracom góle pripísal tzv. vicovskú asistenciu, vyviezol smerom do obrany a schovanou strelou od mantinelu na bližšiu tyčku prekvapil Riegera. V 9. minúte si na ľavej strane ihriska Bachan s Nôtom vymenili pozície. Prvý menovaný vyslal z vysokého uhla strieľanú prihrávku na pred Riegerom cloniaceho Pagáča, ktorý dokázal loptičku handzušovským spôsobom upratať do siete. Rozhodcovia gól najprv uznali, avšak po ich porade odpískali Pagáčovi veľmi prísnu hru v malom bránkovisku. Skóre sa teda nemenilo. Pár sekúnd po neuznanom góle vyústil Beriacov pocit krivdy v prílišný dôraz na mantineli, za ktorý bol odmenený dvojminútovým trestom. Domáci presilovú hru využili a prvýkrát v sérii sa stalo, že v prvej tretine dokázali vyrovnať a zastaviť tak náš divoký rozbeh. V 13. minúte vydoloval zo schrumáže na mantineli na polovici ihriska loptičku Pagáč a posunul na nabiehajúceho Nehilu. Peťulo ukázal, že má oči aj na temene a naviazal na seba hráča, aby tým uvoľnil na os zbiehajúceho Nôtu, na ktorého prebratie hráči Tsunami zabudli. Stodvadsaťbodový držiteľ florbalovej „Art Ross“ trofeje sa z takýchto pozícii nepomýli, ani keby chcel. Do konca periódy sa už skóre nemenilo.

Úvodnú polovicu druhej tretiny charakterizovala na oboch stranách trpezlivá rozohrávka a snaha o plnenie taktických pokynov trénera. Rovnovážny stav narušilo až vylúčenie Bachana z 30. minúty, pri ktorého zakľakávaní do bloku rozhodcovia videli hru na zemi. Aj druhú presilovú hru Tsunami využilo. Náš tretí zásah padol opäť zo štandardnej situácie. Za takúto exekúciu štandardky by sa nehanbili ani vo fínskej či švédskej najvyššej súťaži. Rozohrávku na jeden dotyk dostal „na kolík“ Peťo Nehila, ktorý opäť ukázal skening svetovej úrovne. Po naznačení streľby našiel na zadnej tyčke pripraveného Pagáča, na ktorého bol už Nehilovu strelu čakajúci Rieger prikrátky. V závere tretiny nám ešte bola ponúknutá presilová hra po vylúčení Šifru, avšak naše presilovkové „special-teamy“ v tomto zápase pálili slepými.

V poslednom dejstve sme mohli odskočiť súperovi o tri góly. V siedmej minúte si pred bránkou súpera nabehol osamotený Vico. Lukáš Nôta po prvotriednom Nehilovom zisku lopty z backchecku poslal na bránu nepríjemne plachtiacu strelu, ktorú Rieger vyrazil pred seba rovno do cloniaceho Vica, od ktorého sa loptička odrazila za Riegerov chrbát. Pre Vica išlo o prvý gólový zásah v sezóne. Napriek tomu, že patril k najvyťažovanejším hráčom Lida sa strelecky trápil, avšak, ako ukázal v predošlých sezónach, strieľanie gólov si necháva na tie najdôležitejšie zápasy sezóny. Rozhodcovia však v zápase ani druhý z dvoch, na základe pozápasového zhliadnutia videa vyhodnotených ako regulérnych gólov, neuznali. Pár sekúnd po porade rozhodcov vytvorili rýchly protiútok Beriac s Bačinským. Po faule na zakončujúceho Bačinského nariadil rozhodca trestné strieľanie pre náš tím. Loptičku si postavil skúsený matador a pre divákov možno prekvapivý exekútor Bachan. Jeho blafák však smolne skončil na ľavej Riegerovej tyčke. Nasledoval úsek hry, v ktorom sme mierne podľahli frustrácii a domáci to dokonale využili. Zavreli nás do obrannej ulity a z obliehania na našej obrannej polovici nám z obrovského tlaku uštedrili až štyri presné zásahy. Na titul sme si teda ešte museli počkať.

Finále 4: Tsunami Záhorská Bystrica – ŠK Lido Prírodovedec 4:5

Kanadské body: Nôta (2+0), Steller (1+1), Gažík (1+0), Kopecký (1+0), Bačinský (0+1), Pagáč (0+1), Paulikovič (0+1), Vico (0+1)

Pred nedeľným zápasom sme sa dohodli, že piaty zápas nie je alternatíva a dnes sa postaráme o ukončenie sezóny. Takéto nastavenie zrkadlil aj priebeh prvej tretiny. V tretej minúte Paulikovič zapol svoje skorodované motory a po rutinérskej obhadzovačke z kategórie analógových kľučiek v konzolových hrách FIFA sa dostal až do pravého horného rohu palubovky. Odtiaľ sa pomalým krokom priplížil smerom za bránku, pričom čakal na Nôtov odskok do streleckej pozície. Ten prišiel v tom správnom momente a „Noťas“ otvoril gólové skóre. Ešte v tej istej minúte sa na ihrisko dostala v sobotu väčšinu času oddychujúca tretia formácia, ktorá po nabudenom vybehnutí na súpera zvýšila na 2:0. Po Stellerovom odrazenom teči sa k loptičke dostal Kopecký, ktorý ju zo vzduchu bejzbalovým spôsobom dostal za bránkovú čiaru. Po výmene loptičky Medzi Nôtom a Pagáčom z 13. minúty a opätovnom odskoku Nôtu na „kolík“ sme zvýšili už na 3:0 a Tsunami bolo zrelé na uterák. Len pár sekúnd po vstrelenom góle nášmu súperovi vrátil nádej Banga, ktorý sa po nahodenej loptičke pred bránu dokázal predrať cez brániaceho Leláka a v páde presne zakončiť. V 17. minúte rozohral Vico štandardnú situáciu na Stellera, ktorý pohotovou strelou medzi nohy prekvapil Riegera. O niekoľko sekúnd bol na trestnú lavicu poslaný požiar hasiaci Kažimír za blokovanie hokejky. Presilovú hru domáci využili v jej tesnom závere. Po prvej tretine ukazovala svetelná tabuľa stav 2:4.

Prostrednú dvadsaťminútovku odštartoval svojím signature dvojminútovým vylúčením po sekaní počas backchceckujúceho dočahovania Pagáč. Počas hry v oslabení Dobrovodský po zisku loptičky nevyhodnotil situáciu najlepšie, keď jeden z jeho výhodov zachytil Šifra. Tsunami sa dostalo do situácie 3 na 1 a Šifra divákom ukázal svoje zakončovateľské kvality. V 25. minúte prišla veľká chvíľa kapitána Ondreja Gažíka. Ako je jeho zvykom, počas postupného útoku si zabehol z pozície obrancu až do bránkoviska súpera. Bačinského strela sa od Riegera odrazila rovno pred neho. Skúsený Topoľčanec ukázal pochybovačom svoje spoľahlivé ruky a ťažkú skákajúcu loptičku upratal vo vzduchu backhandom do pravého horného rohu bezmocného Riegera. Po góle na 3:5 sa v zápase roztrhlo vrece s vylúčeniami. Zápis zo stretnutia vyzeral, ako by povedala tvoja triedna učiteľka na prvom stupni základnej školy po tom, čo ti v diktáte napočítala 12 chýb, ako červené more. Po ostrej výmene názorov boli v 27. minúte vzájomne vylúčení za nešportové správanie Bačinský s Juricom. Počas hry štyroch proti štyrom gól nepadol. V závere tretiny bol po faule na Nehilu vylúčený domáci Kešeľák. Naša presilová hra trvala len 34 sekúnd, pretože sa na trestnú lavicu po zbytočnom blokovaní hokejky pobral Nôta. Do návratov zlých mužov z trestných lavíc sa skóre nezmenilo.

V 43. minúte došlo po vzájomnom vylúčení Bangu a Paulikoviča opäť k hre štyroch proti štyrom. Počas tohto úseku hry sme súpera takmer ani nepustili na loptičku. V 46. minúte bol za faul na loptičku vyvážajúceho Paulikoviča vylúčený Livař, avšak ani v dve minúty trvajúcej presilovej hre sme náš náskok nedokázali zveladiť. Po roztržke z 51. minúty dostali vzájomné osobné tresty Kažimír s Kovaľom. Desaťminútové tresty v tejto fáze zápasu znamenali vylúčenie do konca riadnej hracej doby. Rolymu Kažimírovi však pribudla k osobnému trestu aj „dvojka“ za hrubosť a tak nás čakala hra v oslabení. Keď bol na začiatku 52. minúty opäť za sekanie vylúčený Pagáč, začala všetkým prítomným tuhnúť krv v žilách. Ťažké momenty sa nám na šťastie podarilo ubrániť. Každý fanúšik a člen Lido rodiny už so zatajeným dychom urputne očami tlačil časomieru dopredu, avšak posledné minúty sa vliekli veľmi pomaly. V 56. minúte prekvapil počas hry bez brankára Bujna, ktorý sa z rohu ihriska natlačil do bránkoviska a predtým, ako ho stihol dostúpiť brániaci Paulikovič, upratal loptičku do siete ponad Dobrovodského rameno. Takmer 4,5 minúty pred koncom sa Tsunami podarilo znížiť na rozdiel jedného gólu a maximálna možná dráma bola na svete. Tsunami viac ako dve minúty dobíjalo našu pevnú obrannú ulitu, avšak bezúspešne. V 59. minúte si zobral timeout aj náš kouč Horecký a na ihrisko poslal päť najlepších defenzívnych špecialistov. V čase 59:14 bol po zákroku v súperovom rohu na trestnú lavicu poslaný Pagáč. Súper mal 46 sekúnd na to, aby v početnej výhode o dvoch hráčov vyrovnal. Domáci vyslali na Dobrovodského niekoľko streleckých pokusov, z ktorých bola väčšina zblokovaná. Za zmienku stojí najmä šanca Šifru, ktorý mohol byť 28 sekúnd pred koncom zápasu ospevovaným hrdinom svojho tímu. Po prihrávke od Bujnu sa ocitol vo vzdialenosti približne troch metrov pred absolútne odkrytou bránkou bez prítomného obrancu, ktorý by mohol strelu zachytiť. Pri tejto stopercentnej príležitosti Dobrovodský nemal nárok na zákrok. Florbaloví bohovia nám však pravdepodobne boli za celú tú drinu, ktorú sme odviedli počas náročných mesiacov letnej, ako aj cezsezónnej prípravy naklonení a táto strela skončila na brvne. Zo sto pokusov by pravdepodobne domáci kanonier 99x skóroval, avšak nedeľa patrila Lidu. Keď v čase 59:59 Peťulo Nehila zablokoval Laukov zúfalý pokus o strelu, vybuchla erupcia emócii, ktoré nenahradí nič na svete. Titul je náš!!!!

Dovoľte mi v mene všetkých hráčov a celého realizačného tímu poďakovať našim sa vám, našim úžasným fanúšikom. Stáli ste pri nás od prvého domáceho zápasu sezóny a počas celého play-off ste dokázali aj napriek obmedzenej kapacite v športovej hale v Záhorskej Bystrici a iným nepríjemným komplikáciám konštantne vytvárať bujarú atmosféru a neustále nás hnať dopredu. Bez Vás by sa nám dosiahnuť vrchol určite nepodarilo. Sľubujeme, že urobíme všetko pre to, aby sme si takúto spanilú jazdu spoločne zopakovali aj v nasledujúcej sezóne!

Zdroj: Hugo Votruba/ŠK Lido Prírodovedec; Floorball Frames