9_20250121_143638.png
506_20250523_193210.jpg

Historický úspech juniorskej reprezentácie aj s neodškriepiteľnou stopou ŠK Lido

V dňoch 29.04.-04.05.2025 sa vo švajčiarskom Zurichu uskutočnili majstrovstvá sveta hráčov do 19 rokov. Na vrcholovom podujatí sa mladíci umiestnili na úžasnom piatom mieste, čím sa im druhýkrát v reprezentačnej histórii podarilo vyrovnať doterajšie maximum, a skončiť tesne za nedostihnuteľnou „top štvorkou.“ Slovenskú trikolóru hájila početná enkláva Liďákov, ako medzi hráčmi, tak aj v realizačnom tíme. Do záverečnej nominácie sa prebojovala trojica florbalistov, menovite Martin Vrábel, Martin Kušnárik a Matúš Tvrdoň. Posledný menovaný sa dokonca stal kapitánom tímu.

V prvom zápase skupiny nás čakal superfavorit z Fínska, ozbíjanie o body ktorého je pre kluby od piateho miesta svetového rebríčka nižšie de facto stále len utopickým snom. Po vyrovnanej prvej tretine, v ktorej vsietili oba tímy po jednom góle, sa severský kolos rozbehol naplno. Súperovi z krajiny tisícich jazier sme podľahli v pomere 12:2. Jedným z hráčov elitnej obrannej dvojičky, ktorú tréneri v zápase najviac vyťažovali, bol Martin Kušnárik. „Kušťo“ je historicky prvým produktom Lida, ktorý si prešiel všetkými kategóriami nášho klubu, bez toho, aby pôsobil v inom klube, až do mužského „áčka.“

Martin Kušnárik: "Účasť na majstrovstvách sveta pre mňa znamenala veľa. Nikdy som si nemyslel, keď som bol malý, že by som si mohol obliecť dres so slovenským znakom na hrudi. Bola to pre mňa veľká česť a nezabudnuteľná spomienka na celý život. Vyvrcholenie dvojročného cyklu v podobe majstrovstiev sveta hodnotím pozitívne. Nami stanovený cieľ, a síce zisk piateho miesta, sa stal skutočnosťou. Nebolo to ľahké, ale dokázali sme to a som hrdý, že som mohol byť súčasťou tejto skvelej partie."

Martin Kušnárik pri zakladaní slovenskej rozohrávky. Zdroj: Michal Tarabík/Floorball Frames

V druhom zápase sme čelili ďalšiemu súperovi z výkonnostne nedostihnuteľnej top štvorky. Vo federálnom derby sme privítali Českú republiku. Zápas s Čechmi mal rovnaký priebeh, ako stretnutie s Fínmi. Gigantovi sme podľahli 11:3. Prvý gól Slovenska vsietil v 15. minúte Martin Vrábel, naša predsezónna akvizícia zo Snipers a historicky druhý Slovák, ktorý bol draftovaný do fínskej najvyššej súťaže.

Martin Vrábel: "Účasť na MS juniorov bola jedným z vrcholov mojej florbalovej kariéry. Družstvu, ktorému sa na začiatku moc nedarilo sa postupom času zomklo a vytvorilo jeden z najlepších kolektívov, akého som bol súčasťou. Náš výkon počas tých dvoch rokov postupne gradoval a po presvedčivých výkonoch na Polish cupe sme si to najlepšie nechali na naše záverečné vystúpenie - Majstrovstvá sveta. Po úvodných prehrách s favoritmi a neskoršími finalistami sa mužstvo správne nahnevalo a ukázalo svoj plný potenciál, za ktorý sme boli odmenení piatim miestom. Preto mi tento šampionát ostane navždy v pamäti, nakoľko sa jedná o najlepšie umiestnenie na MS U19. verím, že táto generácia nepovedala vo florbalovom svete posledné slovo."

Sústredený Martin Vrábel v zápase proti Dánsku. Zdroj: Michal Tarabík/Floorball Frames

V poslednom skupinovom meraní síl sme sa stretli s Dánskom. Vzhľadom na to, že náš súper si po úvodných dvoch zápasoch pripísal rovnako, ako my, dve prehry, išlo o mimoriadne dôležitý zápas, ktorý rozhodol o tom, kto sa predstaví v boji o piate miesto, a kto bude účastníkom zápasu o siedme miesto. So súperom z rovnakého výkonnostného koša sme si poradili v pomere 7:1 a ukázali sme, že táto generácia slovenských florbalistov je naozaj výnimočná.

V zápase o piate miesto nám skupinový vývoj prisúdil nepopulárneho súpera z Lotyšska. Proti Lotyšom, ktorí sú v rankingu Medzinárodnej florbalovej federácie pravidelne nad nami, máme historicky negatívnu bilanciu. V zápase sa nám však podarilo zvíťaziť výsledkom 4:2. Bilanciu 1+2 zaknihoval kapitán Matúš Tvrdoň, ktorého možno označiť za strojcu tohto úspechu. „Demo“ k nám prišiel v priebehu aktuálnej sezóny z radov Tsunami, ktoré o jeho služby nemalo záujem. S bilanciou jeden gól a štyri asistencie sa nakoniec stal najproduktívnejším Slovákom na šampionáte.

Matúš Tvrdoň: "Nominácia a samotné zápasy na MS sú pre mňa najvýznamnejším momentom mojej kariéry. Pred MS o nás veľa ľudí pochybovalo, kvôli tomu, že náš tím nemal rozdielového hráča či lídra. No tieto aspekty nás pravdupovediac posunuli ďalej. Všetci sme vedeli, že môžeme dosiahnuť vysnívané 5. miesto len vtedy, ak každý ukáže svoju najsilnejšiu stránku. To sa presne aj stalo. Nevyhrali sme na úkor jedného hráča, ale ako zoskupenie hráčov, ktorí cítili zodpovednosť za každého z tímu. V poslednom rade by som chcel poďakovať trénerom a fanúšikom, ktorí nás posúvali celý turnaj dopredu. Bolo to special!"

Matúš Tvrdoň v zápase proti Lotyšsku. Zdroj: Michal Tarabík/Floorball Frames

Okrem práce hráčov v poli zanechalo na tomto historickom úspechu slovenského florbalu Lido nezmazateľnú značku aj účasťou v radoch realizačného tímu. Hlavným trénerom „U19-stky“ bol hlavný tréner mužov Lida a šéftréner mládeže Lida Jakub Horecký, spolu s asistentom Stanislavom Šenšelom a vedúcim družstva Adamom Vargom, ktorí mu kryjú chrbát aj pri mužskom „áčku.“ Brankárov juniorskej repre mal na starosti rovnako, ako na klubovej úrovni v ŠK Lido, Martin Haba. Fyzioterapeutom národného tímu bol hráč „A-tímu“ Peter Steller.

Tréner Jakub Horecký vychutnávajúci si emócie svojich zverencov. Zdroj: Michal tarabík/Floorball Frames

Všetkým Liďákom srdečne gratulujeme k významnému míľniku, ktorý pre slovenský florbal vybojovali a veríme, že svoje cenné skúsenosti zúročia aj na klubovej úrovni!