Historický štart do extraligy!

02.10.2015 14:39

FBC Skalica  - ŠK Lido Prírodovedec 6:8 (3:2, 3:2, 0:4)

Kanadské body: Paulikovič 2+2, Bachan 1+2, Letaši 2+0, Gűnther 1+0, Gramblička 1+0, Mosný 1+0, Žilka 0+1, Slezák 0+1

Strely - 35:35 (9:11, 15:14, 11:10) 

Vylúčenia (min) - 4:2

 

Po úspešnej baráži sa Liďáci v prvom zápase extraligovej sezóny 2015/2016 predstavili v Hodoníne, kde ich čakal nováčik ze Skalice. Ešte pred zápasom sa boli hráči prejsť k blízkej ZOO, kde sa snažili spoza plota zazrieť mravenečníka, ale neúspešne. Pobrali sa preto do haly, kde bolo teplejšie ako vonku, navyše zo všetkých kohútikov tiekla len teplá voda (zasľúbená hala pre Detvu). Zápas sa niesol v znamení samých premiér, náš dres si v extralige po prvýkrát oblieklo viacero novicov – Bachan, Žilka, Lelák, Valaštín, na kormidle námorníkov sa premiérovo predstavil Mészáros

Skaličania na zápasové premiéry nehľadeli, a hneď v prvej tretine trestali naše chyby v obrannej tretine, kde sa po nepokrytí hráčov v predbránkovom priestore dokázali hneď trikrát gólovo presadiť. Tréner Mészáros si vzal preto už v desiatej minúte time-out a snažil sa upokojiť hráčov, čo sa aj podarilo. Prvý gól Lida v sezóne strelil Paulikovič, ktorému nahrával Bachan alias Bašista aslias Bachy, posila z Nižnej. Chalani si role vymenili pri druhom góle, ktorý padol v našej presilovke. Do druhej tretiny sa teda išlo za stavu 3:2 pre domácich.

Hra sa stiahla v druhej tretine na dve päťky, ktoré sa úspešne vedeli popasovať s osobnou obranou Skalice. Góly ale opäť padali najskôr len domácim. V štvrtej minúte sa presadil druhýkrát v zápase Mráz, v desiatej v presilovke pri vylúčení Letašiho tečovaná strela padla za chrbát bezmocného Veningera – 5:2. Letaši svoje vylúčenie napravil svojou typickou strelou z pravej strany, v štrnástej minúte svoj druhý gól strelil Paulikovič, keď efektne trafil loptičku vo vzduchu a brankár domácich bol len štatista prepisujúci stav na 5:4. Hneď po rozohrávke však domáci opät nečakane udreli a schladili liďácky optimizmus. Do prestávky už gól nepadol, preto svietilo skóre 6:4 pre domácich.

Do tretej tretiny nastúpilo Lido dobre namotivované, domáci sa väčšinu času len bránili a vyhadzovali lopty. Také šance, ktoré si Lido dokázalo vypracovať a dokázalo nepremeniť, sa len tak nevidí. Piati skalní Lido fanúšikovia od nervozity obhrýzali nechty, hráči na striedačke hrešili ako dlaždiči. Na to sa už nemohol pozerať a počúvať Gramblička, ktorý sa v siedmej minúte dostal k lopte a jeho jedovka sa zastavila až v site domácej brány. O ďalšie dve minúty sa presadil aj Gűnther a vyrovnal. Skaličania sa snažili držat krok, ale Lido už bolo nezastaviteľné. V dvanástej minúte hodil loptu Paulikovič Mosnému v strede na modrej, ten sa do nej oprel ako to len on vie a jedovkou tesne nad "ľadom" strelil víťazný gól. Skaličania si vzali timeout, vypracovali si aj pár šancí, ale buď zázračne zasiahol Veninger, alebo strelu zastavilo brvno. Dve minúty do konca sa domáci pokúsili o power-play, ale neúspešne, k lopte s adostal Letaši a z diaľky backhandom trafil prázdnu skalickú bránku. Stanovil tak konečné skóre na 6:8 pre Lido, ktoré štyrmi gólmi v tretej tretine dokonalo obrat proti nováčikovi.

Bachy ako správny nováčik a správny Nižňanec doniesol hranatú, a tak sa mohla veselo pokrstiť nová víťazná pesnička – Chase the sun – Darts edition.

 

Potešilo: obrat v tretej tretine, 8 strelených gólov, nezlomný duch

Sklamalo: malý dôraz pred bránkou, zahodené tutovky

 

Florbalové ozveny, Roman Günther:

"Jediný kto bol po druhej tretine nervózny bol Gabo. Všetci ostatní sme vedeli, ako to dopadne!" 

 

 

ŠK Lido Prírodovedec - Tsunami Záhorská Bystrica 5:4 (2:2, 0:2, 3:0)

Kanadské body: Letaši 2+0, Paulikovič 2+0, Gramblička 1+0, Pagáč 0+1, Gűnther  0+1, Žilka 0+1, Holíček 0+1

Strely - 17:27 (7:8, 1:12, 9:7)

Vylúčenia (min) - 4:0

 

Hostia sa nechali už pred zápasom počuť, že ich čaká ťažký zápas, no isté tri body. No florbalová loptička je guľatá a navyše deravá a isté tri body niekedy nie sú isté.

 

Už v osemnástej sekunde zápasu sa pred mladým brankárom Tsunami Piterkom objavil sám Letaši,  backhendom nemal problém ho prekonať. Bystričanov to nepoložilo a hrali si svoju hru. Lido pozorne bránilo až do jedenástej minúty, kedy sa zblízka po nahrávke spoza brány presadil Shady alias Beňo, nová posila Tsunami. V pätnástej minúte si domáci nepokryli kanoniera Steinhubela a ten strelou od ľavej tyče strhol vedenie na stranu hostí. Do prestávky Lido ešte vyrovnalo keď sa loptičku za bránkovú čiaru podarilo dotlačiť Paulikovičovi.

Druhé dejstvo patrilo hráčom zo Záhoria. Až na tutovku Letašiho v úvodných minútach tretiny, ktorá ostala nepremenená sa Liďáci k zakončeniu nedostali. Keď už aj loptu vybojovali, tak ju bezhlavo stratili, čo znamenalo, že pomer striel v druhej tretiny bol 1:12, čo mohlo znamenať jediné - skóre 2:4. Šance síce boli aj na strane domácich, ale buď bolo nepresné zakonečnie, alebo strely končili na obrancoch. Napríklad kapitán Horecký mal za zápas skoro toľko zákrokov, ako brankár Piterka

Mészáros stiahol hru na dve lajny a pomenil hráčov v nich, s cieľom dať to najskúsenejšie do obrany a to najagresívnejšie do  útoku. Do tretej tretiny Lido nastupovalo tak, ako v sobotu s dvojgólovým mankom. Liďáci sa však nevzdávajú a dokázali to opäť. V deviatej minúte sa v prečíslení dostal k lopte Bocci alias Pagáč, krásnym "crossom"  našiel Letašiho a oravský kanonier sa v takýchto pozíciách nemýli – 3:4. V dvanástej minúte sa opäť na správnom mieste v správnej chvíli ocitol Gramblička a strelou po zemi k vzdialenejšej tyčke prekonal svojho kamaráta Piterku v bráne Tsunami – 4:4. Napätie v Eláne dosahovalo maximum, zdalo sa, že zápas smeruje do predĺženia. Dve minúty pred koncom sa však k lopte dostal Gűnther, priťukol ju Paulikovičovi a ten svojou ranou z diaľky strhol vedenie na stranu domácich a ukázal všetkým mravenečníka, lebo však takéto vyrovnané závery treba hrať s kľudom. Záhorská sa pokúsila o hru bez brankára, deväť sekúnd pred koncom si Pagáč zaspomínal na svoju brankársku kariéru a rukou chytil loptu, za čo šiel na trestnú a Tsunami malo výhodu štandardky z dobrej pozície. Dlho sa radili ako ju zahrať, no Steinhubel Veningera neprekonal, a tak sa Lido mohlo tešiť druhýkrát za víkend, a druhýkrát po obrate v tretej tretine.

 

Potešilo: len 4 inkasované góly, opäť obrat v tretej tretine

Sklamalo: chvíľková nekoncentrácia

Najlepší hráči: Paulikovič - Steinhubel

 

 

Lido je tak po prvom víkende neporazené, už tento sa však stretne s veľkým rivalom z Nižnej (sobota 17:45, Elán) a v nedeľu privíta majstrovské kobylky zo Žiliny (12:45, Elán). Prídťe povzbudiť našich chlapcov!

 

Autor: Jozef Holíček

Foto: Facebook FBC Skalica/ŠK LIDO