Z Trenčína sa nám podarilo uchmatnúť jeden zápas

MEX

Po roku sa mohli Liďáci opäť iba prizerať, ako bude prebiehať výber súperov do prvého kola play off, keď prvé štyri pozície v tabuľke po základnej časti okupovali tímy 1. FBC Florbal Trenčín, Grasshoppers Žilina, Florko Košice a AS Trenčín. Zaujímavosťou je, že Liďáci doposiaľ odohrali 4 série štvrťfinále play off a zakaždým hrali buď proti FBK Nižná alebo ATU Košice. Tento rok však bolo jasné, že atmosféru štvrťfinálových zápasov si vyskúšame proti inému tímu. Napriek tomu, že sa „mravenečníci“ dostali do play off na poslednú chvíľu, tak nikto s nimi prvé zápasy hrať nechcel, a tak ostali štvrtému v poradí, AS Trenčín. Zápasy proti AS Trenčín zvyknú byť takticky zviazané, tesné a podobnú sériu tak mohla očakávať celá florbalová verejnosť.

FBK AS Trenčín – ŠK Lido Prírodovedec Bratislava 6:7 (2:3, 1:2, 3:2)

Kanadské body: Nôta 3+1, Beriac 2+1, Gálet 0+2, Vico 1+0, Bachan 0+1, Kopecký 0+1

Strely – 18:23

Nepríjemnosťou ešte pred prvým zápasom bola informácia o zdravotnom stave trénera Horeckého, ktorý mu nedovolil vycestovať na zápasy do Trenčína, čiže štafetu prevzal asistent trénera Stano Šenšel. Taktickú vyspelosť oboch tímov bolo badať už od úvodného buly, kde nebolo vidno žiadnu premotivovanosť a prehnané chcenie, a tak to bola dlhší čas iba takzvaná „oťukávačka“. Prví sa však oťukli hostia pekným gólom po akcii na jeden dotyk, ktorú začal Nôta dlhým centrom do rohu na Gáleta, ten z prvej poslal žabku na Beriaca a najproduktívnejší hráč Lida minuloročného play off z prvej otvoril gólový účet zápasu. Z vedenia sa Lido ale dlho netešilo a už o pol minúty sa po stratenej lopte na strede presadil mladík Oriešek. Druhá formácia Liďákov však chcela vo vedení pokračovať a po Beriacovom zisku lopty si trpezlivo počkal Nôta a zo strednej vzdialenosti prekonal Rytycha v čase 14:01. Gólová hojdačka sa preklopila na stranu AS opäť po niekoľkých sekundách, keď sa presadil z tesnej blízkosti Bielik. Posledný gólový zápis v tretine však patril opäť Beriacovi, ktorý z ťažkej pozície zvládol zakončiť rýchly brejk a prestávka tak bola príjemnejšia pre Bratislavčanov.

Prostredná časť zápasu vyzerala podobne ako prvá. Lido malo viac z hry, avšak skóre sa veľmi nemenilo. V čase 6:32 Liďáci zahrali dobrú ofsajdovú pascu na Kusendu, akurát škoda, že vo florbale sa na ofsajdy nehrá a Kusenda mal tak dostatok času vychutnať si Mészárosa a vyrovnať na 3:3. Hlásateľka ešte nestihla vyhlásiť strelca gólu a svoje majstrovstvo opäť ukázala formácia Beriac-Gálet-Nôta a po Gažíkovej defenzívnej činnosti a sérii prihrávok dostala obrana domácich šachmat a Nôta z malého bránkoviska poslal svoj tím opäť do vedenia. Strelec posledného gólu sa v zápise vyskytol opäť o niekoľko minút, tentokrát však v kolónke trestov. Oslabenie ale Lido zvládlo. Krátko za polovicou zápasu dala svoj piaty gól druhá formácia. Gažík po krížnej prihrávke od Beriaca vystrelil do zhluku tiel a s Božou (Zverbíkovou) pomocou sa lopta dokotúľala za dezorientovaného brankára domácich. Na nejaký čas to však bolo čo sa gólov týka všetko a aktéri stretnutia sa rozhodli, že zapisovateľský stolík by mal trošku potrénovať aj zápis vylúčení, a tak sa postupne na lavici hanby vystriedali Čuporák v čase 38:11 a po záverečnej siréne sa za 2 minúty opustil Heleš.

Tretia časť začala tak, ako skončila – vylúčením. Šťastlivec bol bohužiaľ Roland Kažimír z našej strany, no ani tretia presilovka v zápase gólové ovocie AS-ku nepriniesla. Krátko po skončení presilovky však prišla gólová smršť hostí. Najprv sa pohotovou strelou presadil Dávidek, o 25 sekúnd využil joga bonito schopnosti svojich spoluhráčov Kusenda a o ďalších 24 sekúnd prvýkrát v zápase viedli domáci zásluhou Bielika. Vtedy však prišiel čas tretej formácie, keď všetkých Liďákov upokojil ďalší efektívny brejk. Od Lelákovho zisku lopty, cez Franeka na Kopeckého a finálne na Vica. Vysoký fešák, ktorý je snom každej matky ukázal svoj „clutch gene“ a sieť za Rytychom rozvlnil šiestykrát – 6:6. V čase 48:42 bol vylúčený Kusenda a prvú plnú presilovku využil, prekvapivo, Nôta. Zobral zodpovednosť na seba, nabehol na os ihriska a fanúšikovia mohli začať na plochu hádzať šiltovky. Domáci dostali ešte príležitosť vyrovnať v presilovke po prísnom vylúčení Beriaca, ale bez úspechu. Jeden z posledných predstaviteľov Starej školy Liďáckej, Ondrej Pagáč, chcel dopriať divákom drámu, za ktorú si zaplatili, tak sa nechal v čase 58:37 vylúčiť za hru na zemi, avšak ani záverečný tlak šestice Trenčanov nestačil a Lido sa tak mohlo tešiť z prvého bodu v sérii.

FBK AS Trenčín – ŠK Lido Prírodovedec Bratislava 2:1sn (1:1, 0:0, 0:0, 0:0)

Kanadské body: Nôta 1+0

Strely – 19:23

Ako to v play off býva, každý zápas so sebou prináša iný priebeh a osud. V druhom zápase série mohol početný divácky fanklub na tribúne a na huste.tv sledovať diametrálne odlišný zápas. Množstvo gólov vystriedalo množstvo vylúčení (aj keď menej ako v prvom zápase), dynamika zápasu bola nahradená taktikou a miestami až neuveriteľnými prestojmi, kedy sa nič nedialo. V úvode boli aktívnejší Trenčania, no Dobrovodského prekonať nedokázali. Špeciálne situácie nenechali na seba dlho čakať a už v 7. minúte dostali hostia možnosť hrať presilovú hru, no bez úspechu. Rovnako dopadla aj druhá, ktorá prišla v 12. minúte. Často spomínané klišé nedáš-dostaneš platilo aj teraz. V čase 14:46 si svojou defenzívnou aktivitou vybojoval brejkovú situáciu Oriešek a naložil s ňou gólovo – 1:0. Šancí bolo v zápase ako šafránu až do 20. minúty. Vtedy sa Klapita sebavedomo vybral okolo Nôtu, no zabudol za sebou loptičku a náš maratónec z Rimavskej Soboty zase raz ukázal svoj smrtiaci inštinkt a pohotovou strelou nachytal na hruškách celú obranu domácich na čele s Rytychom.

V druhej tretine sa až na nejaké súboje, rozhovory, vylúčenie Kopeckého a jednu šancu, čo mali Trenčania v presilovke neudialo prakticky nič, a tak gólovo chudobný zápas pokračoval poslednou dvadsaťminútovkou.

Podobne to vyzeralo aj v poslednej časti riadnej hracej doby. Ojedinelé šance troskotali na brankároch oboch táborov. V čase 52:29 bol vylúčený Pagáč za nedovolenú vzdialenosť, no aj 7. presilovka AS Trenčín ostala nevyužitá. Rovnakú príležitosť dal hosťom v 56. minúte Kusenda, ale nemusel sa stresovať celé 2 minúty. Pokiaľ sledujete iba mužskú florbalovú extraligu, možno vám aj napadlo, že vylúčenia za nedovolenú vzdialenosť sa už zrušili. Tento hoax však dokázal aj po druhýkrát v zápase vyvrátiť hráč Lida, tentokrát Čuporák niečo viac ako tri minúty pred koncom. Aby Čupimu nebolo smutno o pol minúty si šiel k nemu sadnúť Pagáč a domáci tak mali necelé tri minúty pred koncom takmer 1,5 minúty trvajúcu presilovku o dvoch mužov. Heroický výkon obrannej trojice, resp. štvorice však dostal zápas do predĺženia, kde mohli najmä Vico, Bachan a Gažík dobehnúť kyslíkový deficit.

Predĺženie šance prinieslo, najväčšou bola šanca Beriaca krátko pred koncom predĺženia, ale Rytych svoj tím podržal a dostal svoj tím do samostatných nájazdov. V ôsmych kompletných sériách sa našli len traja strelci, čo dokázali prekonať brankára. Za hostí sa presadil dvakrát Beriac, dvakrát zachránil domácich Matejka a rozhodujúci gól pomedzi nohy brankára Mészárosa strelil Oriešek. Zaujímavosťou je, že do samostatných nájazdov sa zapojil aj Patrik Paulikovič a nastúpil tak do svojej 19. sezóny v extralige.

Séria sa sťahuje do Bratislavy za nerozhodného stavu. Príďte podporiť Lido do Záhroskej Bystrice v sobotu o 12:30 a v nedeľu o 14:50! Pozor, na zápasy play off sa bude vyberať vstupné 2€! Deti do 15 rokovo a ľudia oblečení v Lido veciach majú vstup zdarma. Tešíme sa na vás!

Autor: Pavol Veninger