V metropole Šariša sme prekvapenie nedopustili

Na otvorenie odvetného kola extraligových konfrontácii sme v zasneženom počasí museli absolvovať prvú z troch tohtosezónnych výprav na východ Slovenska. Tam nás čakal súper z Prešova, ktorému sme v úvodnom zápase sezóny nadelili hrozivo pôsobiacu „štrnástku,“ pričom rozhodla tretia tretina, kedy sme ich (najmä) fyzicky prevalcovali v pomere 9:0. V tomto zápase sa však ukázalo, že s tempom extraligového vlaku sa už v polke sezóny vyrovnali aj hráči, ktorí na jej začiatku neboli dostatočne fyzicky pripravení a rozdiely vo fyzickej výkonnosti aktérov zápasu sa mierne znížili. Treťotretinový debakel sa neopakoval. Celozápasové vedenie sme si však dokázali napriek niekoľkým hrubým zaváhaniam postrážiť počas celých šesťdesiatich minút.

FBC DAG Prešov - ŠK Lido Prírodovedec Bratislava 5:8 (1:3, 4:4, 0:1)

Kanadské body: Nôta 3+2, Lelák 2+0, Nehila 1+1, Pagáč 1+0, Syksľak 1+0, Bachan 0+1, Franek 0+1, Harbut 0+1, Paulikovič 0+1, Vico 0+1

Úvodné minúty zápasu priniesli klasickú oťukávačku a zoznamovačku sa s povrchom v prešovskej
hale. Po zahriatí koliesok motorov našich útočných mašinérií sa po krásnej, už niekoľkýkrát v sezóne
sa opakujúcej vyťukávačke na jeden dotyk, do ktorej sa zapojili všetci traja členovia elitného
liďáckeho útoku, presadil Ondrej Pagáč, ktorý nezištnú prihrávku Lukáša Nôtu doťukol z hranice
malého bránkoviska do prázdnej bránky. O pár minút na to sa po Franekovej crossovej prihrávke cez
celú šírku ihriska presadil Lelák. Neskúsený brankár súpera očakával delovicu do protiľahlého vinkla,
avšak to by nemohol byť Riško, aby nevystrelil prípravkársky fľusanec po zemi rýchlosti 15 km/h na
bližšiu tyčku. Takéto riešenie situácie by si mohol dať patentovať, pretože neexistuje brankár,
ktorého by takto zvoleným zakončením neprekvapil. Domácim sa podarilo streliť kontaktný gól v 16.
minúte, kedy po individuálnej chybe našej obrany nastal zmätok vo veľkom bránkovisku. Loptička sa
odrazila na hokejku Paulikoviča a zdalo sa, že hroziace nebezpečenstvo je zažehnané. Skúsenému
harcovníkovi však loptička preskočila čepeľ, čo využil hosťujúci Marek Kassay a znížil na 1:2. Do konca
tretiny ešte potvrdil svoje kvality extraligovej superstar Peter Nehila, a aj jeho zásluhou sme súperovi
odskočili na rozdiel dvoch gólov.
Prostrednú časť hry sme začínali v početnej výhode, pretože 26 sekúnd pred koncom prvej tretiny
oslabil domácich na dve minúty za nedovolené vrážanie Kristián Aštary. Súper sa efektívne bránil
a nás, aj keď sa nám podarilo prekonať jeho obranné postavenie, zrádzala koncovka. Dve sekundy do
konca hry piatich na štyroch potiahol loptičku od mantinelu na stred Lukáš Nôta a schovanou strelou
cez nohy vytláčajúceho obrancu prekvapil brankára hostí. Pár momentov po góle na 1:4 sa po
rýchlom zakončení súperovho útočníka loptička odrazila od brvna na bránkovú čiaru. Do priestoru
bránky si ju však nešťastným pohybom zrazil Gabriel Mészáros, ktorý sa po dlhých 18-tich sezónach
strávených na extraligových a reprezentačných palubovkách prvýkrát v kariére zapísal do listiny
gólových strelcov. V kabíne ho za tento míľnik „prvého gólu medzi mužmi“ čakala mastná pokuta.
V 29. minúte nám súper ponúkol ďalšiu presilovú hru a aj v tomto prípade sme s ňou naložili úspešne,
pretože sa presadil Lukáš Nôta. V nasledujúcej dvojminútovke sme utrpeli malý herný výpadok, kedy
sme sa nevedeli dostať z obrannej tretiny a hrať hru, na ktorú sme zvyknutí. Zaseknuté ruky a z nich
plynúci chaos v rozohrávke dotieravý súper dvakrát využil a znížil na 4:5. Tréner Horecký ani po tomto
zdramatizovaní nestiahol z hry konštantne spoľahlivo hrajúcu tretiu formáciu, ktorá sa mu odvďačila
tým najlepším spôsobom, a síce gólom. Vo svojom prvom zápase po 45 dňovom pobyte na listine
zranených hráčov sa presadil po spolupráci dvoch Adonisov stále ešte junior Jakub Skysľak, ktorému
asistoval telom Goliáš, ale srdcom Dávid, Peter Harbut, pre ktorého išlo o prvý extraligový bod
v kariére. Kabínová kasička po tomto zápase praskala vo švíkoch. Domácich to však nezlomilo a po
vylúčení Ondreja Pagáča za sekanie sa v presilovke presadil bývalý reprezentant Sikorjak. Pokojný
odchod do kabín pre hostí zariadil v 39. minúte rodený filigrant Richard Lelák, ktorý v skutku
kontroverzným spôsobom ala Antonín Panenka preloboval prekvapeného brankára hostí.
Fanúšikovia sa pred začiatkom tretej tretiny určite tešili na gólovú kanonádu. Práve týmto sú
charakteristické takmer všetky tohtosezónne liďácke zápasy, či už ide o góly strelené, alebo inkasované – v tretej tretine sa s nimi obvykle roztrhne vrece. Na odstránení tejto treťotretinovej
„hurá-hry“ z nášho herného prejavu sme intenzívne pracovali celý týždeň, čo sa nakoniec aj ukázalo
v pozitívnom svetle. V záverečnej časti hry padol len jeden gól a aj ten do súperovej bránky, kedy svoj
hattrick zavŕšil obávaný snajper Lukáš Nôta. Zápas sme si v tretej tretine veľmi skúsene ustrážili a náš
gólman Gabo si aj napriek náznakom záverečného tlaku „koňarov“ udržal čisté konto. Súpera sme aj
napriek ich zlepšenému výkonu a nie až tak presvedčivo vyzerajúcemu výsledku 5:8 zdolali pomerne
suverénne.
Už dnes sa predstavíme opäť doma. V bratislavskom derby privítame v Mikulášskom duchu na
domácej palubovke na Novom Dome Športu o 16:00 Snipers. Pozývame všetkých divákov, najmä tých
najmladších, ktorí si určite prídu na svoje!!