Víťazný gól v čase 59:43 zabezpečil z horúcej nižňanskej pôdy dôležité tri body

V 17. kole mužskej najvyššej súťaže sme vycestovali do Mútneho, kde nás čakal náš dvojnásobný štvrťfinálový play-off súper zo sezón 2018/2019 a 2021/2022, FBK Nižná. V prvom tohtosezónnom „zápoľení“ sme súpera hrajúceho bez viacerých opôr na palubovke v Záhorskej Bystrici zdecimovali v pomere 12:4. Vedeli sme však, že na domáce zápasy dokážu Oraváci nastúpiť v plnej sile a prekvapiť nejedného favorita. Napriek tomu, že sme v 21. minúte vyhrávali už 5:1, sme sa museli strachovať o výsledok. Nanešťastie pre domácich stál tam, kde mal, ich bývalý hráč Nehila, zakončenie ktorého rozhodlo o tom, že sme zo zamrznutej Oravy priniesli plný bodový zisk.

FBK Nižná – ŠK Lido Prírodovedec 7:8

Kanadské body: Nehila (3+2), Nôta (2+2), Steller (1+0), Lelák (1+0), Franek (1+0), Kopecký (0+1), Gramblička (0+1), Gažík (0+1)

Hneď od úvodného hvizdu bolo jasné, že na sever sme pricestovali s cieľom napraviť si chuť po troch po sebe idúcich zbabraných zápasoch. Napriek prvotnej studenej facke, ktorú nám uštedril v 29. sekunde zápasu Reguly, sme sa mentálne nepoložili a súperovi sme do konca tretiny dokázali nasúkať až 4 góly v rade. Druhý z nich vsietila naša najčerstvejšia posila, milovník deravých výfukov na japonských autách Peťo Steller, ktorý sa dokázal premiérovo presadiť už vo štvrtom striedaní v drese Lida. Tretím gólom, jemu typickým spôsobom v hre v početnej nevýhode, navyšoval naše vedenie Peter Nehila, pre ktorého to bol v rámci slovenskej extraligy jubilejný kanadský bod číslo 500. Za zmienku stojí aj výkon Mateja Juska v bránke, ktorý musel kvôli zraneniu Mészárosa počas predzápasovej rozcvičky narýchlo zaskakovať ako brankár číslo 1. S tlakom sa vysporiadal bravúrne a smrtiace protiútoky súpera likvidoval ako skúsený rutinér.

Keď 39 sekúnd po začiatku druhej tretiny zvýšil Franek po Kopeckého prihrávke spoza brány na 1:5, zdalo sa, že opraty zápasu držíme pevne vo svojich rukách a jeho priebeh si úspešne odkontrolujeme až do záverečného klaksónu. Opak bol však pravdou. Poľavili sme v koncentrácii a prestali sme zvládať vysoké fyzické napádanie domácich, z čoho pramenili straty lôpt v obrannom pásme. V rozmedzí od 28. do 38. minúty dokázal pressujúci súper trikrát skórovať a začínalo sa prakticky odznova.

V 44. minúte spáchal priestupok v Kepštovom bránkovisku poľský reprezentačný obranca Turwoň, ktorý vysokou hokejkou zabránil Nôtovi zasúvať loptičku do prázdnej bránky. Ponúknutý samostatný nájazd využil so stoickým pokojom Richard Lelák, ktorý tak má proti brankárovi Nižnej za posledné dve sezóny z troch pokusov stopercentnú bilanciu. Eufória však netrvala dlho, pretože o pár sekúnd na to znížil na 5:6 po schrumáži na hranici bránkoviska a z nej vyplývajúceho lobu ponad ničnevidiaceho Juska Mačňák. V 45. minúte bolo po zatiahnutí ručnej brzdy Vica s Lelákom ponúknuté trestné strieľanie aj Nižňancom. Zodpovednosť na svoje plecia zobral najskúsenejší a najproduktívnejší hráč Oravákov Tomáš Reguly. Zoči-voči nemu sa však postavil skúsený Mészáros, ktorý ho dokonale prečítal a napriek zraneniu zapečatil liďácku svätyňu. V rovnakom momente, ako bol odpískaný samostatný nájazd, videli českí rozhodcovia ešte jeden priestupok, a tak bola nášmu súperovi ponúknutá aj presilová hra, ktorú po pólminúte využil Latka. Keď v 46. minúte dostal rozbehnutých domácich prvýkrát do vedenia Reguly, všetko nasvedčovalo tomu, že z Mútneho odídeme bez bodov. Nedisciplinovanosť Žáka však potrestal z presilovej hry Nôta a 11 minút do konca stretnutia svietil na svetelnej tabuli rovnovážny stav. Nasledovala desaťminútovka plná taktických šachov a hry „na istotu,“ pretože oba mančafty si uvedomovali, že v tomto zápase ide o veľa. Keď sa Nižňanci nadychovali k poslednému postupnému útoku v zápase, poslali sme na ihrisko našu prvú formáciu, na centri ktorej vystriedal zdravotne indisponovaného Pagáča Steller. Práve on bol rozhodujúcou osobnosťou posledných sekúnd, pretože svojimi dlhými rukami zachytil rozohrávku súperovho obrancu. Odrazenú loptu zobral Nôta, ktorý nezištne našiel Nehilu a ten už mal pred sebou tak jednoduchú situáciu, v ktorej by sa nemýlil ani taký ručičkár ako Michal Vico. Po explózií radosti sa nám podarilo odbrániť posledných 17 sekúnd a do tabuľky si pripísať veľmi dôležité body. Práve vďaka tejto výhre sme sa po týždennej prestávke vrátili na tretie miesto extraligovej tabuľky.

Doma sa predstavíme už tento víkend. V sobotu privítame o 14:50 vo Viacúčelovej športovej hale v Záhorskej Bystrici nováčika z Detvy. Radi privítame všetkých fanúšikov florbalu.

Zdroj foto: Hugo Votruba/archív ŠK Lido Prírodovedec