V zápase o druhé miesto k senzačnej otočke napokon nedošlo

V trojkráľovú sobotu sme sa museli vysporiadať s druhou z troch sezónnych výprav naprieč celou republikou. Po troch sviatočných týždňoch nás po neúspešnom predvianočnom priamom súboji o prvé miesto so Žilinou čakal priamy súboj o druhé miesto s Florkom Košice, ktoré sa pred úvodným hvizdom v rámci extraligovej tabuľky nachádzalo o bod nad nami. Naposledy nás Florko pripravilo o tri body ešte 21. septembra 2019, čo dokazuje, že tento súper nám herne veľmi sedí. V poslednej konfrontácií zo septembra 2023 sme oranžovo-čiernych zdolali pomerne s prehľadom 12:7, a po predvedenom výkone v Žiline neexistoval ani jeden hráč, resp. fanúšik Lida, ktorý by pochyboval o tom, že z metropoly východu prinesieme tri body a udržíme sa v boji o prvé miesto. Zápas však začal ako z nočnej mory a mužské áčko s mankom 1:8 v 29. minúte prežilo azda najhorší „polčas“ za posledných niekoľko sezón.

FK Florko Košice – ŠK Lido Prírodovedec Bratislava 13:9

Kanadské body: Nehila (4+1), Nôta (1+1), Paulikovič (0+2), Šablica (1+0), Gramblička (1+0), Franek (1+0), Koprda (1+0), Kopecký (0+1), Kažimír (0+1)

Úvodný nábeh liďáckych dobermanov pripravených trhať súperovu obranu zastavil už v štvrtej minúte Blaško, ktorý zúročil zaváhanie Grambličku v rozohrávke a poľahky prekonal Mészárosa. Vlado Gramblička mal prsty aj v ďalšom inkasovanom góle, avšak tentokrát veľmi smolne. Pri bekčekingu v plnom šprinte v snahe zastaviť rýchly brejk súpera a z neho vyplývajúcu krížnu prihrávku si kopol loptičku do vlastnej siete. Následne po zachytení finálnej krížnej prihrávky Gažíka na Franeka pretavili do gólu rýchly protiútok 2 na 1 Hutka s Grichom. Do konca tretiny ešte pridali domáci po prepadnutí prvej formácie štvrtý gól a Lido bolo zrelé na uterák.

Iskierku nádeje vyčarovali čerství kvalifikační nominanti reprezentačného trénera Mrázka Nehila s Nôtom. Druhý menovaný po schrumáži na hranici malého bránkoviska zasunul loptičku do siete a konečne tak zlomil kliatbu dovtedy všechytajúceho Vaška. Namiesto vrátenia sa do zápasu však mohli diváci v košickej Multihale sledovať hotovú liďácku katastrofu. V rozmedzí od 24. do 28. minúty sme inkasovali až štyrikrát, pričom všetky štyri góly boli na vlas rovnaké: súper zachytil našu naivne hlúpu prihrávku z obranného pásma a v následných protiútokoch 2 na 1, resp. 2 na 0 ponúknuté šance ukážkovo zúročil. Na absolútnu deštrukciu sa už nemohol pozerať kouč Jakub Horecký, ktorý bol nútený zobrať timeout a poriadne hráčom vypláchnuť žalúdky. Po timeoute znížil na 8:2 Michal Franek, ktorý priamou strelou zo štandardnej situácie vymietol pravý horný roh Vaškovej brány. Nasledovali dve presilové hry, pričom do gólu sa nám podarilo pretaviť až tú druhú. Krátko po jej využití však opäť udreli košičania a dvomi rýchlymi gólmi, opäť vyplývajúcimi z našich nevynútených strát nám znova odskočili na rozdiel siedmych gólov. Na tieto zásahy ešte stihli zareagovať Nehila a Gramblička, ktorý strelou od polky ihriska odčinil svoje zlyhanie z úvodu zápasu. V snahe o náporový nádych nám však 38 sekúnd pred koncom tretiny zablokoval pľúca Tomčo, ktorý upravil na 11:5.

Do tretej tretiny sme nabehli plní odhodlania odvrátiť hroziaci hanebne sa krištalizujúci výsledok. Od úvodu tretiny bolo cítiť, že súperovi už začali signifikantne ubúdať fyzické sily a v tretej tretine nebude schopný udržať krok s hrou v našom tempe. Tieto skutočnosti sa ukázali v 43. minúte, kedy z výjazdu na os ihriska vsietil gól Šablica. Necelé tri minúty po tom využil nezištnú prihrávku fínskeho navrátilca Kopeckého spoza bránky Maťo Koprda. Dva ďalšie góly pridal Peťo Nehila, pričom najmä pri tom druhom počas hry v oslabení ukázal neuveriteľnú dávku atletickosti a ofenzívnej dravosti. Desať minút pred koncom zápasu tak na tabuli svietilo skóre 11:9 a zápas sa stal opäť otvoreným. Nasledujúca sedemminútovka sa niesla v duchu masívneho tlaku Lida na jazyky ťahajúcich florkáčov, ktorí zaparkovaní v bránkovisku sťa FC Chelsea pri víťazstve v Lige majstrov z roku 2012 urputne blokovali naše strely a vyhadzovali loptičky čo najďalej od svojej bránky, aby mali možnosť aspoň prestriedať. Napriek náporu sa nám už ďalší gól pridať nepodarilo. Pri absolútnom ofenzívnom vabanku zo záveru zápasu sme inkasovali ešte dvakrát, pričom raz do prázdnej bránky. Z hlavného mesta kultúry z roku 2013 sme odišli naprázdno. Zápas síce odhalil naše veľké nedostatky, ale ukázal aj silu kolektívu, ktorý, keď sa zomkne, môže dosiahnuť čokoľvek, čo si stanoví.

Najbližšie sa predstavíme už túto sobotu na domácej palubovke v Záhorskej Bystrici. Po priamom zápase o prvé miesto so Žilinou a priamom zápase o druhé miesto s Košicami nás čaká priamy zápas o tretie miesto s ŠK 1. FBC Trenčín. Tešíme sa na Vás o 17:50!

Zdroj FOTO: ŠK Lido Prírodovedec/Hugo Votruba