V poslednom zápase sme vybojovali play off proti ATU

MEX

ŠK Lido Prírodovedec Bratislava – FaBK ATU Košice 5:4 (0:1, 2:1, 3:2)

Kanadské body: Kopecký 2+0, Beriac 1+1, Nôta 1+1, Smutný 1+0, Gažík 0+1, Skysľak 0+1, Vico 0+1

Strely – 26:28

Po dlhých rokoch bola extraliga vyrovnaná do posledného kola, kde nebolo jasné, kto bude v prvej štvorke, kto v play off a kto bude hrať o záchranu. Zo športového hľadiska presne to, čo nezaujatý divák chce, pre fanúšikov námorníkov rutinka, s ktorou sa stretávali celú sezónu v každom zápase. V 22. kole extraligy si v priamom súboji o posledné postupové miesto zmerali sily so známym súperom ATU Košice.

Celé 22. kolo extraligy mužov sa nieslo v duchu vyjadrenia podpory a solidárnosti pre rodiny dvoch rozhodcov SZFB, kde ich synovia 13-ročný David a 11-ročný Teodor bojujú s onkologickou diagnózou. Dobročinnú zbierku Rozhodcovia pomáhajú kolegom zorganizovala samotná komunita rozhodcov, kde zárobok z posledného kola extraligy mužov a žien venujú rodinám chlapcov, aby im pomohli v tých najťažších chvíľach v živote. Rovnako sa k tejto iniciatíve pridal nie len Športový klub LIDO a naše zdravotníčky, ale takisto aj iné kluby a jednotlivci po celom Slovensku. Florbalová komunita opäť drží spolu. Stále môžete prispievať aj vy na účet SK16 0900 0000 0051 9950 7302 ale poslať dar prostredníctvom QR kódu nižšie.

Samotný zápas začali lepšie hostia, na ktorých nebolo vôbec badať náročnú cestu a na Bratislavčanov vybehli od prvého striedania. Počas prvej tretiny musel viacero zložitých situácii riešiť Mészáros, akciu najviac zaváňajúcu gólom bolo treba vybaviť v 12. minúte, keď sa z troch streleckých pokusov v krátkom slede nedokázal presadiť žiadny z Košičanov. Vyrovnaný stav pomohol aj Liďákom, ktorí si šance začali pomaly ale isto vypracovávať takisto. Férové ukončenie prvej tretiny však patrilo Kerekešovi, ktorý 49 sekúnd pred prvou sirénou po výjazde z rohu vymietol pavučinu v Mészárosovej svätyni na bližšej šibenici.

Tak ako dobre ATU-čkari skončili, tak dobre aj začali a dôraz pred bránou a bekhendové zakončenie ukázal v čase 21:01 Návratil. Na vstrelenie kontaktného gólu mali domáci možnosť v 3. minúte druhej tretiny, keď si mohli zahrať presilovku pri vylúčení Blaszczyka, no gólovo mlčali naďalej. Ďalšie šance však prichádzali, najmä od Nôtu. Táto aktivita priniesla vylúčenie Kerekeša v čase 28:56. Druhú ponúknutú výhodu sme dokázali využiť zásluhou už tradičného strelca Timoteja Smutného, ktorého už nebavilo hrať „presilovkové bago“ a poslal Turekovi horúci pozdrav k ľavej tyčke. Následne Blaszczyk nevyužil brejk 1 na 0 a tak trestal druhý tradičný strelec Nôta. Ten ťažil s výbornej práce Sysľaka, ktorý ekvilibristicky zachytil vysokú loptu, poslal ju na Lukáša a ten necelých 5 minút pred koncom tretiny strelil svoj 23. gól v sezóne. Šancu na skórovanie mal ešte Pagáč po peknej prihrávke Smutného, ale zaznela iba žŕdka. Hostia v bielom do konca tretiny síce ešte jeden gól vstrelili, no našťastie pre nás po chybne rozohranej štandardke, čiže Liďácky maskot Kliďas mohol ostať s rukami vztýčenými a tešiť sa do ďalšej tretiny.

Poslednú tretinu základnej časti zobrali do rúk domáci „mravenečníci“, ktorí fyzickou hrou dostávali súpera stále pod väčší tlak, no tentokrát hviezdil Turek. Avšak iba do 9. minúty, v ktorej sa Gažík prevtelil do tela Nôtu (pozn. video hovorí inak ako záznam =)), poslal prihrávku na Beriaca a ten bekhendovou kľučkou poslal Liďákov prvýkrát do vedenia. O 21 sekúnd predviedol dobrú prácu Michal Vico, keď potiahol loptu na súperovu polovicu, našiel Kopeckého a jeden z mnohých dynamických hobbitov, ktorí v Lide hrali sa mohol tešiť z gólu na 4:2. Poľavenú koncentráciu však v podobne krátkom slede hostia potrestali najprv Navrátil a potom Pasziczký – 4:4. Studenú sprchu dostali aj Košičania, keď posledný gól v základnej časti sezóny 2022/2023 dal po dravej individuálnej akcii opäť Kopecký len niekoľko sekúnd po góle na 4:4. Záverečnú power play súpera už muži v modrom ustáli a mohli sa tak tešiť z postupu do play off.

V následnom výbere súperov Lido prvýkrát v histórii nebolo prvou alebo druhou voľbou „draftu“, a tak sme ostali 4. tímu po základnej časti – AS Trenčín. Prvé zápasy sa uskutočnia už najbližší víkend v sobotu 15:30 a v nedeľu 12:00 v ŠC M-Šport Trenčín. Tešíme sa na vás!

Autor: Pavol Veninger