V boji o prvé miesto sme ťahali za kratší koniec

Kalendárny rok 2023 florbalovo uzavrel 14. hrací víkend, v ktorom sme cestovali do Žiliny, kde sme skrížili florbalky s aktuálnym lídrom Grasshoppers Žilina. V tabuľke nás od seba delil len jediný bod a keďže košické Florko v skoršom zápase zaváhalo s bratislavskými Snajprami, bolo jasné, že zápas ponúkne priamy súboj o to, kto počas vianočných sviatkov prezimuje na líderskej pozícií extraligy. Zápas, ktorý mnohí nestranní pozorovatelia označili za reklamu na slovenský florbal, sa odohral v extrémne vysokom tempe. Diváci si určite prišli na svoje, pretože okrem 18stich gólov videli aj množstvo tvrdých súbojov a kombinačných prvkov, ktoré v bežnom zápase slovenských líg pozorovať nemožno. Nanešťastie námorníkov tento maximálne vyrovnaný zápas spĺňajúci najprísnejšie kritériá play-off preklopili na svoju stranu domáci, a to najmä vďaka našim individuálnym chybám a trápeniu sa v koncovke.

FBC Grasshoppers AC UNIZA Žilina – ŠK Lido Prírodovedec Bratislava 10:8

Kanadské body: Nôta (4+2), Nehila (3+1), Bachan (0+2), Lelák (1+0), Pagáč (0+1), Gažík (0+1), Gramblička (0+1)

Skóre otvoril po ukážkovom pressingu našej prvej formácie v piatej minúte zápasu Lukáš Nôta. Ten zužitkoval prihrávku Peťa Nehilu, ktorý vyčíhal chybnú rozohrávku domáceho Kubičku a vytvoril tak pre „Notbuka“ šancu, v ktorých sa kanonier jeho rangu nemýli. Po obdržanom góle sme už tradične zaspali na vavrínoch, čo využil kapitán domácich Mirt, ktorý po priťuknutí zo štandardnej situácie ťahom prestrelil múr (alebo skôr plot) hostí, ako aj brankára Mészárosa. Následne sa nám podarilo odskočiť do dvojgólového vedenia, o ktoré sa postaral jeden z kandidátov na rožkovanského pedagóga roka 2023 Peťo Nehila. Najprv zakončil krkolomne v páde ala Alexander Ovechkin v legendárnom zápase proti Phoenixu Coyotes z roku 2006, aby následne z hranice malého bránkoviska tečoval poza Strážovcov chrbát strelu, ktorú od polovice ihriska vyslal Vlado Gramblička. Po vylúčení hyperaktívneho všadebola Nehilu z 18. minúty však domáci Mirt ako správny kapitán využil presilovú hru už sekundu po jej začatí a opäť strelou zo štandardnej situácie vrátil domácich na koňa. Domácim sa do konca tretiny podarilo vyrovnať po nedôraze našej obrany v okolí nášho malého bránkoviska, kde sa súper dostal ku komfortnej dorážke a svoju šancu zoči-voči Meszárošovi Imrišík bez problémov premenil.

V úvode druhej tretiny sa ako cez kopirák zopakoval scenár z konca prvej tretiny. Strelu domáceho beka Mészáros vyrazil len pred seba, kde si po nedôraze Bachana našiel priestor domáci Jančo, aby loptičku pohodlne dorazil do siete. Na 4:4 vyrovnával Lukáš Nôta, ktorého hráči súpera trestuhodne nechali samého na hranici veľkého bránkoviska, kde ho po vybojovaní lopty zo schrumáže ideálne našiel Pagáč. Rimavskosobostký Gretzky stihol svoj hattrick zavŕšiť ešte v prvom polčase, keď sa v 30. minúte natlačil pred brankára Strážovca a dorážkou na trikrát zúročil inštinkt zabijaka. Po vylúčení Tuláka za sekanie nám bola ponúknutá prvýkrát v zápase početná výhoda, ktorú sme napriek viacerým sľubným gólovým príležitostiam nevyužili. Následne si išiel posedieť na dve minúty kapitán Gažík a súper zužitkoval aj druhú presilovú hru v zápase. Tretinu strelecky uzavrel ten istý hráč, ktorý ju aj otvoril a tak sme do kabín odchádzali za stavu 5:6 pre žilinské kobylky.

Po krásnej kombinačnej akcii a prenesení hry cez os zvýšil vedenie domácich v 43. minúte Korček. Naša najproduktívnejšia dvojica sa však opäť vyznamenala a vyťukávačkou do prázdnej bránky z rýchleho protiútoku pridala náš šiesty gól. Do dvojgólového trháku sa Žilinčania opäť dostali v 48. minúte, kedy po kostrbatej rozohrávke našej obrany a následnom odovzdaní lopty pár sekúnd po odbránení hry v oslabení zvýšil strelou z jednoduchej pozície Šuška. Aj na tento gól dokázali zareagovať tí najpovolanejší z prvej formácie. Žiline sme vrátili požičané a strelou zo štandardnej situácie prekonal Strážovca Nôta. Dotiahnuť sa na produktívneho súpera nám nevyšlo ani na tretíkrát a Žilina pridala na svoje konto deviaty gól. V 54. minúte sa konečne presadila aj iná ako prvá formácia. Po priťuknutí Gažíka vsietil gól Richard Lelák, ktorý si týmto zásahom zachoval sezónny priemer jedného streleného gólu na zápas. Klasický scenár tretej tretiny sa prejavil aj v jej závere a kobylky nám opäť odskočili o dva góly. V záverečnom tlaku sa nám ešte podarilo vybojovať trestné strieľanie, avšak jeho exekútorovi Lelákovi pri zakončení skĺzla loptička z čepele. V hre bez brankára už ku gólu nedošlo a tak sme sa museli pred súperom skloniť a prijať porážku.

Kalendárny rok sme ukončili na treťom mieste extraligovej tabuľky, so stratou štyroch bodov na lídra zo Žiliny a jedného bodu na košické Florko. Práve s týmto súperom odohráme najbližší zápas. Do Košíc sa vypravíme v sobotu 6.1. Držte nám v priamom boji o druhé miesto tabuľky palce!

Zdroj foto: Facebook FBC Grasshoppers AC UNIZA Žilina/cvak.sk