Sľubne vyzerajúci úvod na body u majstra nestačil

V piatom kole extraligy mužov sme čelili protivníkovi, spomienky na ktorého ešte aj dnes trhajú zo sna nejedného liďáckeho fanúšika. Našim súperom bol slovenský šampión z posledných dvoch sezón a zároveň tím, ktorý nám v sezónach 2021/2022 a 2022/2023 vystavil stopku v semifinále play-off a dvojnásobne nám tým zabezpečil nepopulárnu zemiakovú priečku v konečnom poradí extraligy. Z historicky prvých semifinálových sérií, do ktorých sa Lido za svoju 21-ročnú existenciu prebojovalo, nás zverenci Jána Holovku vyprevadili po jednoznačných výsledkoch 2x 3:0 na zápasy. Florbalistom 1. FBC Trenčín sme teda mali čo vracať a o motiváciu v kabíne určite nebola núdza.

Trenčania mali aj napriek výrazným obmenám kádra, ktoré vygenerovali množstvo otázok o tom, či budú schopní nadviazať na svoje predošlé dominantné ročníky, úvod sezóny ako z veľkej knihy. Zo štyroch kôl si odniesli 12 bodov a ani v jednom prípade nepocítili trpkosť prehry. My sme boli úspešní v troch prípadoch a s deviatimi bodmi sme v tabuľke Trenčanom v tesnom závese dýchali na chrbát. Okolnosti teda sľubovali divácky atraktívnu, fyzicky náročnú bitku o každý centimeter hracej plochy, kde nikto nikomu nič nedaruje zadarmo.

1.FBC Trenčín - ŠK Lido Prírodovedec Bratislava 5:7

Kanadské body: Paulikovič 2+0, Lelák 1+1, Nôta 0+2, Nehila 1+0, Skyslak 1+0, Gramblička 0+1,

Úvod zápasu vyšiel našej prvej formácii dokonale. Už po minúte od úvodného hvizdu rozhodcu otvoril skóre netradičným spôsobom tradičný strelec, magister telovýchovy Peter Nehila, ktorého strela sa po tom, ako trafila brániaceho hráča, panenkovsky odrazila ponad zmäteného brankára Klobučnika rovno za jeho chrbát. Trenčania na tento gól zareagovali im typickou akciou a po strieľanej prihrávke od mantinelu a následnej jemnej dorážke z hranice malého bránkoviska vyrovnali. Radostné úsmevy z trenčianskych tvárí však zmazal o necelých 50 sekúnd náš kabínový Gandalf Patrik Paulikovič, ktorý vyriešil rýchly protiútok 3 na 1 tak, ako sa na hráča s 19 odohratými sezónami v najvyššej slovenskej florbalovej súťaži patrí. Strelou švihom do pravého vinkla z kolíka nedal Klobučnikovi najmenšiu šancu. Ten musel zo svojej siete loviť loptu aj do tretice a opäť za to mohol Gordie Howe slovenského florbalu, Patrik Paulikovič, ktorý zúročil rýchlu a presnú rozohrávku štandardnej situácie z rohu v podaní Richarda Leláka. Keď už všetko nasvedčovalo tomu, že do šatní sa pôjde za stavu 1:3 v prospech hostí, udrel ako blesk z jasného neba náš juniorský prospekt Jakub Skysľak, ktorý profitoval z trpezlivej rozohrávky bekov Grambličku s Bachanom a po narážačke s Lukášom Nôtom zabezpečil 8 sekúnd do konca tretiny strelou na zadnú tyčku 20 cm nad ľadom trojgólové vedenie Lida.

Do druhej časti hry sme však nastúpili ako vymenení. Prestali sme hrať svoju hru a súper tempo tej svojej zvýšil o niekoľko výkonnostných stupňov. Zmätky v rozohrávke vyvrcholili troma gólmi súpera, pričom ten posledný sme dostali počas našej presilovej hry. Výskyt takýchto situácii by sme, pokiaľ chceme pomýšľať na tie najvyššie ligové méty, nemali v ďalšom priebehu súťaže v žiadnom prípade tolerovať. Po ofenzívne katastrofálnej tretine svietil na svetelnej tabuli stav 4:4 a zápas začínal prakticky od nuly.

Na poslednú tretinu sme vybehli plní odhodlania vrátiť momentum zápasu na našu stranu. Prvá päťminútovka ponúkla opatrnú hru na oboch stranách. Bolo cítiť, že žiaden z tímov nechce spraviť chybu a radšej si počká na skrat toho druhého. Ten prišiel v 46. minúte a bohužiaľ na našej strane. Už druhýkrát v zápase bol po zbytočnom zákroku vylúčený náš košický bujak Roly Kažimír a súper nielenže ponúknutú presilovú hru využil, do troch minút nám nadelil aj ďalšie dva kúsky. Desať minút pred koncom zápasu sme museli doháňať už trojgólové manko. Zápas sa ešte pokúsil zdramatizovať

pôvodným povolaním nahrávač Richard Lelák, ktorý po prihrávke Vlada Grambličku znížil na 7:5. Ďalší gól v zápase už aj napriek náznakom záverečného tlaku z našej strany nepadol a tak nám opäť nezostalo nič iné len pogratulovať súperovi k zisku troch bodov a k natiahnutiu víťaznej série na 5 zápasov.

Naspäť na víťaznú vlnu sa pokúsime naladiť už túto sobotu, kedy na „domácej palubovke“ privítame FBK Nižná. Úvodné buly zápasu je naplánované na 15:15. Tešíme sa na vašu podporu!

Autor: Michal Franek