ŠK Lido Prírodovedec Bratislava FBC alkoholonline.sk Prešov 4:5 (3:3, 0:2, 1:0)

Kanadské bodovanie: Gálet 2+1, Nôta 1+1, Kažimír 1+0, Beriac 0+1, Čuporák 0+1

Strely – 26:20

Základná časť sa blíži ku koncu a odveta medzi Prešovom a Lidom bola veľmi dôležitá pre oba tímy. Prešov hral o body na záchranu v lige, Liďáci o potrebné body do play off. Prvé meranie síl na pôde Prešova nedopadlo pre Lido veľmi dobre, a tak to chcelo teraz odčiniť.

Správnou nohou vykročila do zápasu prvá formácia domácich Nôta-Beriac-Gálet a útočnou aktivitou si po niekoľkých šanciach pripísali aj gólovú už v čase 1:33, keď po krížnej prihrávke Beriaca skóroval Gálet. Rovnako usilovný strelec Leško sa však nenechal zahanbiť a najprv v čase 7:01 vyrovnal a o necelé tri minúty poslal svoj tím do vedenia. Divokú tretinu, kde defenzívne systémy vykazovali činnosť asi ako súčasný parlament, posunul do stavu 2:2 opäť Gálet po prihrávke Nôtu. O 5 minút si v zápise miesta títo hráči vymenili, keď Gáletova nevydarená strela/podarená prihrávka prišla až k Nôtovi a rimavskosobostký nádejný bakalár sa v podobných situáciách mýliť nezvykne. Posledné gólové slovo v tretine si vzal Herstek a vyrovnal na 3:3 v čase 18:32.

Po prestávke domáci chceli byť viac sústredení a pripravení strhnúť zápas na svoju stranu, ale úvod tretiny tomu nenasvedčoval. Šance Prešova musel hasiť Mészáros, avšak v čase 4:39 mu už musel pomôcť navrátilec v zostave Lelák nedovoleným zákrokom, ktorý vyústil do trestného strieľania. Opatovský patriot však súboj nervou s Aštarym vyhral a skóre sa nemenilo. Plnohodnotnú presilovku však doprial Prešovčanom Franek, keď v čase 30:38 blokoval florbalku, ale fantastické štvorky Jakuba Horeckého početnú nevýhodu odbrániť zvládli. Bohužiaľ, krátko po skončení presilovky dokázal Prešov poslať do vedenia pohotovou dorážkou Kassay. V závere druhej časti si svojou aktivitou vypýtal presilovku Nôta, no žiaden zo strelcov sa v následnej početnej výhode nepresadil. Naopak, sústredený výkon koňárov v druhej tretine podčiarkol 44 sekúnd pred koncom gólom na 3:5 Hrabovský.

Na stíhaciu jazdu boli námorníci už pripravení a od úvodu hýrili aktivitou. Tú trošku zbrzdila presilovka východniarov, keď vyvinuli tlak na Beriaca, ten sa nechal vytlačiť za svoju bránu, kde sa šmykol a odpálil loptičku pri hre na zemi. Našťastie, toto rozhodnutie sa vyplatilo a oslabenie domáci ustrážili. Zmeny v zostave priniesli nový vietor, ktorý preveroval obranu Prešova celkom kvalitne, avšak vôľa nedostať gól bola dlho väčšia, ako gól dať, a tak sa skóre nemenilo až do 56. minúty, keď skóroval z polovice ihriska Kažimír. Záverečný tlak už ďalšie góly nepriniesol a Prešovčanom sa tak podarilo prvýkrát v histórii vyhrať v Bratislave proti Lidu. V zápase organizovanom Bratislavčanmi síce raz zvíťazili na Valentína pred 8 rokmi , ale vtedy sa z rôznych kurióznych dôvodov odohral zápas v Trenčíne.

S výsledkom, ani s predvedenou hrou nemôžeme byt v žiadnom prípade spokojní. Robili sme veľa chyb v medzihre, navyše dve tretiny sme boli malo agresívni v zakončení. Prešov bol naopak pomerne efektívny a vyťažil z našich chyb to, čo potreboval. Moje nasadenie do celého zápasu ihneď po polročnej absencii bolo vynútene výpadkami v zostave a cítil som v svojej hre obrovské rezervy, ktoré sa ale po dlhodobom zranení dali očakávať.

Richard Lelák, ŠK Lido Prírodovedec Bratislava

Dnes nechali chlapci na ihrisku všetko. Bojovnosť, nasadenie, tvrdosť, obeta a najmä obrovské srdce naplnené chuťou po víťazstve. Prvá tretina bola ako na hojdačke, hore, dole, hore, dole. Tomu aj zodpovedá rezultát 3:3. V prestávke sme adresne pomenovali detaily, ktorých odstránenie je kľúčové pre ďalší priebeh. Druhá tretina bola za mňa dokonalá, okorenená dvojgólovým vedením. V tretej tretine sme priebeh zápasu relatívne kontrolovali a hoci sa dobre hrajúcemu súperovi podarilo ku koncu znížiť, víťazstvo sme si zobrali. Veľmi dôležitý moment pre toto skvelé mužstvo. Ešte ale nemáme hotovo. Naša cesta za nastolenými cieľmi pokračuje. Budú sa diať veľké veci. Na všetkých frontoch.

Lukáš Mikuláš, tréner FBC alkoholonline.sk Prešov (pre Facebook FBC Mikuláš Prešov)

Keby ešte žil Shakespear, bol by na Liďákov hrdý, akú drámu dokážu písať ako v každom zápase, tak aj v celej sezóne. Dva zápasy pred koncom základnej časti môžu Liďáci hrať ako play off, tak aj nič alebo play down. Pokiaľ budúce kolo dopadne podľa papierových predpokladov o všetkom sa rozhodne v poslednom zápase, kde si v priamom súboji o play off zmerajú sily s ATU Košice.

Autor: Pavol Veninger