Prepisovanie klubovej histórie pod taktovkou Nehilu s Nôtom

Posledný vonkajší zápas základnej časti sezóny 2023/2024 sme odohrali v „hlavnom meste Východu“ proti tamojšiemu ATU. Akademici už mali pred zápasom istotu umiestnenia v druhej štvorke extraligy, z ktorej nemohli ani vypadnúť, ani poskočiť vyššie. Budú teda jedným z tímov, z ktorých si budú tímy z prvej štvorky vyberať súperov pre play-off, a síce tímom, ktorý môže byť aj našim štvrťfinálovým súperom. Prípadný zisk troch bodov by pre nás zabezpečil definitívne ukotvenie sa na tretej priečke, čo by znamenalo najvyššie umiestnenie Lida v histórií klubu. Prvýkrát vo svojej existencií by námorníci disponovali možnosťou výberu súpera do vyraďovacích bojov. Napriek enormnému tlaku bielo-čiernych v závere zápasu sa nám jednogólové vedenie ubrániť podarilo a z Košíc vezieme všetky tri body. Do nadstavbovej časti súťaže teda definitívne postupujeme z tretieho miesta.

FaBK ATU Košice – ŠK Lido Prírodovedec 5:6

Kanadské body: Nehila (2+4), Nôta (3+2), Pagáč (1+0)

Úvodné momenty stretnutia patrili domácim. Už po 80 sekundách hry zaskočil Dobrovodského svojim prvým gólom v sezóne Ferenc. V 11. minúte nás už niekoľký krát v sezóne nepochopiteľne zradila elementárna zodpovednosť jednotlivcov. Pri chaose počas prestriedania formácií nás na plochu naskočilo až šesť. Pozornému oku rozhodcu to neušlo. Menší trest si išiel odsedieť Adam Lupták. Počas „oslabovky“ sa však opäť ukázalo, že nohy Peťa Nehilu síce na pohľad pripomínajú špagety, ale v skutočnosti sú to nabité rakety. Jeho nenapodobiteľnú robotu počas hry v oslabení využil Pagáč, ktorý sa tvárou v tvár Turekovi z veľkého bránkoviska nemýlil. Súper z početnej výhody nevyťažil žiadny gólový zásah. Do konca tretiny sa ešte stihol presadiť po jemu charakteristickej palicovej ekvilibristike bývalý dlhoročný reprezentant Čonka-Skyba, ktorý bol laxne ponechaný na polke ihriska a strelou skrytou poza telo prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste.

V druhej tretine sa oba mančafty presadili len raz. V 23. minúte vyrovnal Nôta, avšak v 36. minúte po chaose v striedaní spôsobenom nezvládnutými emóciami zostal na našej polovici nepokrytý Kerekeš, ktorého postavenie skúsený Kročko nemal problém identifikovať a využiť. V 40. minúte bol na dve minúty vylúčený hráč súpera za bránenie v hre. Do konca tretiny zostávalo 48 sekúnd, počas ktorých sme výhodu o jedného hráča nevyužili.

Tretiu tretinu sme teda začínali v početnej výhode. Napriek uspokojivo predvedenej hre sa nám podarilo skórovať až v poslednej sekunde pred Ferencovým návratom z trestnej lavice. Od polovice ihriska prekonal Tureka Nehila. Tento gól odštartoval veľmi podarenú desaťminútovku v podaní mravenečníkov. Gól, ktorým sme sa prvýkrát v zápase dostali do vedenia bol v skutku spektakulárny. Nestratil by sa ani v záverečnej rubrike športového spravodajstva jednej z komerčných televízií, ktorá divákom pravidelne prináša neuveriteľné športové momenty. Po zisku Pagáča si Nôta s Nehilom spravili z hráčov ATU kužeľky a rýchlymi prihrávkami na jeden dotyk im zabezpečili bezplatnú jazdu na centrifúge, ktorá skončila až za Turekovým chrbtom. Na 3:5 zvýšil strelou z ostrého uhla po nahrávke Nehilu z hrotu obrany Nôta. V na vlas rovnakom podaní bola rovnakými aktérmi využitá aj presilová hra, po ktorej sme akademikom odskočili na rozdiel troch gólov. Pre Lukáša Nôtu išlo o jubilejný dvestý kanadský bod medzi slovenskou mužskou elitou. Na tento obdivuhodný míľnik potreboval len necelé štyri sezóny. Ani nie 20 sekúnd od Nôtovho gólu schladil rozbehnutých mravenečníkov Kerekeš, ktorý aj s dávkou šťastia pri zakončení vyťažil z úspešného vysokého napádania našej rozohrávky zníženie skóre. Na začiatku 58. minúty si zobrali domáci time-out, po ktorom z hry odvolali brankára. V hre šiestich proti piatim sa tešili zo zníženia Németha už po pár sekundách. Nasledovalo 2,5 minúty ofenzívneho pekla, ktorému však naši defenzívni špecialisti na potešenie celého Lida odolali.

Pred posledným zápasom základnej časti máme istotu tretieho miesta v tabuľke. Keďže sa nachádzame 4 body pred štvrtým „efbecéčkom“ a 6 bodov pod druhým Florkom, akokoľvek zápas dopadne, postavenie v tabuľke sa pre nás nezmení. Rovnako je na tom aj náš súper, FBK AS Trenčín, ktorý už má istotu bezpečného deviateho miesta, 5 bodov od play-off a 5 bodov od play-down pozície. Príďte si vychutnať uvoľnený florbal bez nervozity a zákerností už túto sobotu o 17:50 do Záhorskej Bystrice!

Zdroj FOTO: ŠK Lido Prírodovedec/Hugo Votruba