MEX

ŠK Lido Prírodovedec Bratislava – FBK AS Trenčín 3:2 (0:2, 0:0, 3:0)

Kanadské body: Nôta 1+2,Gálet 1+0, Lelák 1+0, Beriac 0+1
Strely – 22:8

3. zápas štvrťfinále play off Fortuna extraligy sa presunul spod hradu Matúša Čáka do Záhorskej Bystrice, kde prebiehal extraligový maratón už od 9:30 a trval až do večera. Predchádzajúce zápasy tejto série boli veľmi vyrovnané a fanúšikovia nemohli čakať nič menej ani v treťom meraní síl. Príležitostí na vstrelenie gólu mali viac Liďáci, no prekonať Rytycha alebo konštrukciu brány nedokázali. V čase 7:14 mali možnosť vyniknúť hráči pri hre 4 na 4 pri vzájomnom vylúčení Kukáňa a Moráveka. Do brejku sa dostal aj náš árijský kapitán Ondrej Gažík, ale v minisúboji s Rytychom neobstál. Prvý zápis do streleckej listiny si tak pre seba uchmatol Kukáň a prekonal Mészárosa. Po ďalších šanciach námorníkov to bol však opäť AS Trenčín, ktorý udrel ako blesk z jasného neba a zásluhou Královiča viedol už 2:0 vyše dve minúty pred druhou sirénou.

Družina Jakuba Horeckého sa však nesplašila v druhej tretine pokračovala v koncentrovanom výkone, ktorý prinášal šance a že ich bolo požehnane. Gálet, Nôta, Kažimír, Čuporák a mnoho ďalších neúspešne ostreľovalo českého brankára a jeho svätyňu ako na strelnici, zatiaľ čo Mészáros chladol ako zabudnutý čaj na kuchynskej linke.

Defenzívna škrupina AS Trenčín začala konečne praskať až v tretej tretine, keď Nôta vyhral súboj proti trojici hostí a dlhý „center do vápna“ usmernil ku Gáletovi. Ten z voleja z veľkého bránkoviska poslal loptu ponad ľavé Rytychove rameno 1:2. Zápas chudobný na gól pokračoval ďalších 10 minút až do dvoch vylúčení Strieženca za sekanie v čase 50:01 a Kusendu za hru na zemi v čase 51:47. Ponúknutú presilovku o dvoch hráčov využil strelou z osi ihriska dobre hrajúci Lelák. Následne zobral svoj tím na plecia opäť kanonier Lukáš Nôta a strelou v pokračujúcej presilovke o jedného hráča zabezpečil víťazstvo pre svoj tím. Fanúšikovia, ktorí čakali záverečný tlak však tentokrát ostali sklamaní, keďže do konca zápasu naďalej pribúdali šance iba na útočnej polovici Liďákov a Mészáros si za 60 minút pripísal iba raritných 6 zákrokov a 2 inkasované góly. To však nikomu nevadilo, keďže námorníci dostali možnosť ukončiť sériu už nasledujúci deň.

ŠK Lido Prírodovedec Bratislava – FBK AS Trenčín 7:4 (1:2, 3:1, 3:1)

Kanadské body: Nôta 1+2, Beriac 2+0, Bachan 1+1, Gálet 1+1, Smutný 1+1, Vico 1+0, Gažík 0+1, Pagáč 0+1
Strely – 15:26

Úvod zápasu pripomínal trošku piatok 13., keď sa iba chvíľu pred príchodom tímov do haly pokazila časomiera v hale a správca zohnal pohotovostnú časomieru aspoň z futbalového štadióna. Nefungoval ani monitor zapojený na stolíku, na rozcvičke sa Liďáci medzi sebou pozrážali a zdravotníčky mali prácu skôr ako sa vôbec začalo. Nakoniec sa však zápas riadne začal a vo veľkom štýle doň vstúpila prvá formácia hostí, keď sa exportnou strelou prezentoval v 53. sekunde Matejka. Strelecké pokusy mali oba tímy, no boli to práve hostia, čo sa presadili druhýkrát v zápase, tentokrát strelou z diaľky. Jej autorom bol Gabriel Královič, ktorý spolu so svojimi spoluhráčmi z juniorky nastúpil na 4. zápas play off (pozn. 2x muži, 2x juniori) v priebehu necelých 27 hodín a športovo treba uznať, že podať také výkony s takýmto fyzickým vypätím si zaslúži poklonu. Tradičné vedenie Trenčanov 2:0 však vydržalo opäť iba do momentu kým sa Nôta nerozhodol, že dá gól. V čase 12:15 teda bolo manko Liďákov už len jedenogólové. Trenčania však v existenčnom zápase neskladali zbrane a svojou aktivitou si vypýtali dve presilovky v poslednej štvrtine prvej dvadsaťminútovky, ale obranné štvorice naďalej presile odolávali a svojou húževnatosťou by si pred tisíckami rokov isto vyslúžili aj miesto v družine Kráľa Leonida.

Prostredná tretina bola na šance trošku sterilnejšia ako prvá, no z desiatich striel na bránu padli góly štyri. Najprv sa dokázal po peknej akcii s Timom Smutným presadiť Michal Vico z tesnej blízkosti brány a vyrovnal na 2:2. Odpoveď však bola expresná, opäť skóroval kapitán hostí Matejka, keď aj v 40-tich rokoch ukázal rýchlosť a po dravom prieniku z pravého krídla strelil svoj druhý gól. Hojdačka sa hompáľala naďalej a o minútu neskôr ukážkový brejk predviedli Nôta s Gáletom, keď prvý menovaný nahrával a rodený Bratislavčan Gálet nedal Rytychovi šancu. Posledný gólový zápis v tretine patril Bachanovi. Ten si z možností dať gól alebo nahrať Kažimírovi vybral tú správnu a poslal tak svoj tím prvýkrát v zápase do vedenia.

Liďáci chceli posledných 20 minút zvládnuť a vyhnúť sa prípadnej stredajšej ceste do Trenčína a podarilo sa im to v presilovej hre po vylúčení Oriešeka na konci 45. minúty. S dávkou šťastia sa nevydarená strela Bachana dostala na florbalku osamoteného Timoteja Smutného. Ten azda jediný nezostal prekvapený a pohotovým bekehendom zdvojnásobil vedenie domácich. Odpoveď Kusendu však nenechala na seba dlho čakať a v čase 49:39 pohotovo dorazil strelu Bednára. Skôr ako sa mohli hostia nadýchnuť ku comebacku ich vrátila na zem najprv šanca Čuporáka a následná dorážka Kažimíra, ktorá síce gól ešte nepriniesla, ale hneď v ďalšom striedaní predviedla učebnicový prechod do útoku naša prvá formácia a po zapojení štyroch hráčov Beriac upratal loptu zo vzduchu za chrbát brankára hostí – 6:4. Tentokrát sa Lido však vrátilo k osvedčenému triku na zvyšovanie sledovanosti a prišli vylúčenia Gáleta v čase 52:15 a Vica 58:02, ale tak ako celú sériu, aj tentokrát ostali hosťujúci hráči bezzubí. Dobrovodský so svojimi parťákmi sa v tejto sérii s ohňom zahrávali dovedna 14-krát, ale početnú nevýhodu ustáli vo všetkých prípadoch, a tak už mohli dať iba gólovú čerešničku do prázdnej brány zásluhou Beriaca.

„V prvom rade by som chcel súperovi poďakovať za celú sériu. Play-off pre nás paradoxne začalo už posledným zápasom základnej časti proti ATU a musím povedať, že tento zápas nás perfektne pripravil a nakopol do play-off. Na súpera z Trenčína sme sa snažili pripraviť čo najlepšie zo všetkých strán. Chalani na ihrisku plnili plán hry, ako aj pokyny určené operatívne počas zápasov takže z tohto pohľadu som veľmi spokojný. Navyše pridali obrovskú silu vôle, obetavosti a bojovnosti čo bolo najmä v posledných minútach zápasov nesmierne dôležité. Ak chceme byť úspešní aj v semifinále musíme zlepšiť aj stránku mentálnu, a teda trpezlivosť a koncentráciu na úkor emócií, aj keď aj v tejto činnosti sme sa výrazne počas tejto série posunuli smerom k lepšiemu.“

Jakub Horecký, tréner ŠK Lido

„Play off je úplne iná súťaž, a tak sme boli zvedaví, čo nás čaká. AS Trenčín bol síce v prvej štvorke, ale na túto sériu sme sa tešili. Ako sa aj očakávalo, zápasy boli tesné a sme radi, že sme to zvládli, aj keď škoda, že sa nám nepodarilo vyhrať v troch zápasoch. Postup je ale postup a sme radi, že sme sa nemuseli vracať naspäť do Trenčína na 5. zápas. Počas série Trenčín dokázal svoju kvalitu, ale myslím si, že v každom zápase sme boli celkovo lepší a ten vstrelený gól navyše oproti Trenčínu sme si zaslúžili. Úvody zápasov nám veľmi nevychádzali, ale myslím si, že aj vďaka našej fyzickej pripravenosti sme dokázali zápasy otáčať a lámať ich v poslednej tretine. Sme radi, že sa nám podarilo opäť postúpiť do top 4, najmä po rozpačitom úvode sezóny, ale nechceme sa s tým uspokojiť. Tohtoročný tím sa nedá porovnávať s tým minuloročným kedy sme mali zranených množstvo hráčov. Teraz sme tri kompletné formácie a chceme zabojovať o finále. Ďakujeme fanúšikom za podporu a verím, že im v tejto sezóne dáme ešte nejaké dôvody na radosť.“

Lukáš Nôta, hráč ŠK Lido

Po roku sa teda Liďákom podarilo opäť prebojovať do semifinále! Traja semifinalisti spred roka ostávajú rovnakí, keďže sa podarilo postúpiť aj 1. FBC Florbal Trenčín a Tsunami Záhorská Bystrica. Posledného postupujúceho budeme poznať až v stredu večer, keď 5. zápas dohrajú Florko Košice a Nižná. Následne prebehne výber súperov a uvidíme, s kým sa popasujeme o miestenku do finále.
Ďakujeme všetkým fanúšikom, čo nám fandili ako doma, tak aj na zápasoch vonku a tešíme sa vás v ďalšom kole!

Autor: Pavol Veninger