Po divokej tretej tretine vezieme z Trenčína tri body

Na zakončenie prvej polovice základnej časti sezóny 2023/2024 ostával mužom odohrať už len jeden zápas. Posledným súperom, ktorému ešte v aktuálnom ročníku nečelili, bol AS Trenčín. Ten sa, pomerne prekvapivo, nachádza so ziskom siedmich bodov na predposlednom mieste extraligovej tabuľky, len jeden bod od zostupovej priečky. Z 8 prehratých zápasov skončilo až 6 jednogólovým rozdielom, resp. gólom v predĺžení, takže, podobne ako v prípade Capitolu, nemožno hovoriť o AS Trenčín ako o "fackovacom panákovi" ligy. V repríze minuloročného štvrťfinále bolo možné zo strany domácich očakávať hlad po prelomení bodových suchôt. Obzvlášť proti Lidu, ktoré vo štvrťfinále minulej sezóny ukončilo ich ligovú púť. Zápas vo vysokom tempe bol dramatický až do poslednej minúty.

FBK AS Trenčín – ŠK Lido Prírodovedec 8:9

Kanadské body: Nehila (3+2), Nôta (2+3), Franek (4+0), Paulikovič (0+2), Lelák (0+2)

V prvej tretine bol na hráčoch cítiť neskorý čas začiatku nedeľného zápasu v kombinácii s nutnosťou cestovania a s nižšou teplotou v hale, čo sú faktory, ktoré predlžujú čas potrebný na aktiváciu a mobilizáciu organizmu a vstúpenie do zápasu v tempe. Zaspatý úvod využil domáci Bielik. Na otvárací gól sme dokázali zareagovať až v 13. minúte, kedy sa presadil po prihrávke Lukáša Nôtu odborný garant pohybových zdatností študentov Univerzity Komenského Peter Nehila. Neprešlo ani 5 sekúnd a na trestnú lavicu si išiel posedieť popradský Adonis Peter Harbut, ktorý pri mantineli v útočnom pásme príliš intenzívne presekal súperovho obrancu. Po 50 sekundách hry v oslabení bol na dobiedzajúceho útočníka nadmerne dôrazný Patrik Paulikovič, zákrok ktorého vyhodnotil rozhodca Kružel ako hrubosť. Sedemdesiat sekúnd trvajúce oslabenie o dvoch hráčov sme zvládli na výbornú. Niekoľko striel súpera skončilo na lýtkach našich brániacich pilierov, prípadne na pozornom Veningerovi v bráne. Počas konsolidácie oslabením rozbitých formácií sa po nahodení Paulikoviča v bránkovisku zorientoval Michal Franek a chrbtom k bráne tavaresovským spôsobom tečoval nahodenie za chrbát súperovho brankára. Do konca tretiny ešte vyrovnal na 2:2 domáci Kusenda.

V druhej tretine nás opäť stáli veľké množstvo fyzických síl tri po sebe nasledujúce vylúčenia a z nich prameniace hry v oslabení. Najprv si išiel tímový trest za príliš veľa hráčov na palubovke odsedieť novic v zostave áčka Adam Lupták, ktorý sa tak do štatistík zapísal hneď vo svojom extraligovom debute, čo mu môže väčšina florbalistov z jeho rodného Púchova len ticho závidieť. Po zodpovednom ubránení súperovho tlaku dostal dvojminútový trest kapitán Ondrej Gažík, ktorý pri rýchlom protiútoku Trenčína musel zatiahnuť ručnú brzdu. Aj táto presilovka bola našimi „specialteamami“ ubránená. Trestná lavica sa ešte ani nestihla ochladiť od Gažíkovho pozadia, aby ju znova zahrial Paulikovič, ktorého dravé striedanie vyhodnotili rozhodcovia ako opakované priestupky. Na našu nedisciplínovanosť a ťahanie jazykov v presilovkovom zveráku domácich sa už nemohol pozerať Peter Nehila, ktorý nenápadnou strelou od mantinelu rozvlnil najprv holennú kosť obrancu snažiaceho sa zakľaknúť a následne sieť súperovej brány. V 38. minúte sa konečne usmialo rozhodcovské šťastie aj na nás. Šancu dostala presilovková formácia. Po minútovom obliehaní trenčianskej bránky však loptičku získal nosný pilier „ASka“ Samuel Dávidek, ktorý sa individuálne preštrikoval pomedzi nepozorných hráčov hostí a rovnako v oslabení vyrovnal na 3:3.

V úvode tretej tretiny si dokonale splnila svoje úlohy tretia formácia, ktorá svojou aktivitou vybojovala presilovú hru. Na druhý pokus námorníci využili početnú výhodu, keď sa z hranice veľkého bránkoviska po prihrávke Nehilu presadil Franek. Súperovi trvalo len 20 sekúnd, aby využil naše „zaspanie na vavrínoch“ a vyrovnal na 4:4. Minútu na to odskočil Trenčín do jednogólového vedenia po smolnom góle, kedy sa od hokejky nášho obrancu odrazila loptička po nastrelení poza Veningerov chrbát. Tento gól dostal domácich na koňa. Eufória však netrvala dlho a Nehila s Nôtom ukázali, prečo sú v top 5ke produktivity celej extraligy a súperových hráčov z tohto koňa vandammeovskou kopačkou zosadili. Najprv zakončil akciu v štýle tiki-taka, do ktorej sa zapojili všetci hráči elitnej formácie do odkrytej bránky Nehila. Potom nám svojou tradičnou strelou ťahom od mantinelu bežiac na os vrátil vedenie Nôta. Aj po tomto góle však došlo k tzv. post-scoring výpadku. Po 30 sekundách vyrovnal Ozimý. Nasledovala trojminútovka hry v štýle hore-dole, kedy sa oba tímy snažili misky váh nakloniť na svoju stranu. Pri jednom z protiútokov zapojil Richard Lelák svoje povestné ručičky a skúšal nachytať dvoch hráčov „ASka“ na hruškách, avšak neúspešne. Zo schrumáže na polovici ihriska sa loptička odrazila k Michalovi Franekovi a ten strelou od ľavého mantinelu prekvapil nepripraveného Pajtinu. Ako inak, aj do tretice došlo k hernému výpadku, ktorý domáci, rovnako ako pri vyrovnávajúcom góle, využili za 20 sekúnd a vyrovnali skóre na 7:7. Necelú minútu po tom vytlačili napádajúci útočníci rozohrávku domácich až za bránku, kde s loptičkou operujúceho obrancu skúsene dostal do úzkych Richard Lelák. Ten rozohrávajúcemu hráčovi loptičku odobral a spoza brány našiel na veľkom bránkovisku Franeka, ktorý štvrtým gólom v zápase zabezpečil vedenie 8:7. Minútu a pól pred koncom stretnutia sa o dvojgólové vedenie prvýkrát v zápase postaral Nôta. Domáci však vrhli všetky sily do útoku a už po 40 sekundách sa pri hre bez brankára tešili zo zníženia. 49 sekúnd do konca zápasu trvalo ako večnosť, urputnú a skoncentrovanú defenzívu sa však už súperovi prekonať nepodarilo. Po nervydrásajúcej tretej tretine a huževnatom výkone súpera z Trenčína vezieme ubojované tri body.

Už túto sobotu nás čaká cesta do ďalekého Prešova, kde otvoríme druhé kolo extraligových konfrontácii proti domácemu Prešovu. /vodné buly je naplánované na 18:00 hod.

Zdroj Foto: Facebook AS Trenčín florbal