Nováčik dokázal držať krok len dve tretiny

Po reprezentačnej prestávke čakala mužov cesta do Detvy, kde v rámci siedmeho kola najvyššej slovenskej florbalovej súťaže nastúpili proti miestnym Joxerom. Boli to práve Podpoľanci, ktorým sa minulú sezónu podarilo vyhrať prvú ligu a premiérovo v klubovej histórii nazrieť za brány extraligy. Na nováčika si v doterajšom dianí počíňali veľmi úspešne, keď z prvých šiestich extraligových konfrontácii vyhrali tri. Počas dlhoročného pôsobenia v nižšej súťaži ich zdobila hlavne precízna osobná obrana a tvrdá fyzická hra v súbojoch na mantineloch. Práve na tieto herné prvky nás musel tréner Horecký v rámci jeho detailných predzápasových analýz súpera dôkladne pripraviť.

Okrem netradičného a nám nevyhovujúceho štýlu hry nám zväzovala ruky aj nelichotivá štatistika z posledných rokov, podľa ktorej vystupuje Lido voči nováčikom ako bodový samaritán. V sezóne 2019/2020 bol nováčikom ligy FBK Púchov, ktorému sme vo vzájomnej konfrontácii podľahli 7:8 po samostatných nájazdoch. V sezóne 2020/2021 nás po prehre 6:5 okradol nováčik z FBC 11 Trnava. V sezóne 2021/2022 nás nováčik z Victory Stars Nová Dubnica porazil 7:5. V minulej sezóne sme s katastrofálnou efektivitou potešili fanúšikov vtedajšieho nováčika z Capitol Floorball Clubu, ktorý nás zdolal 1:2.

Na piaty pokus sa nám konečne podarilo zlomiť kliatbu a nováčika zdolať.

ŠK Lido Prírodovedec Bratislava – DTF team Detva Joxers 9:4

Kanadské body: Nôta 3+2, Nehila 2+2, Gažík 1+1, Kažimír 1+1, Pagáč 1+0, Bachan 0+1, Paulikovič 0+1

Neubehli ani tri minúty od úvodného hvizdu a diváci v mestskej športovej hale v Detve mali možnosť byť svedkami kurióznej situácie. Palicový mág Vlado Gramblička vyviedol loptu z obrany smerom na os ihriska a spoza tela vyslal azda najnepresnejšiu strelu v histórii extraligy (áno, tej extraligy, ktorú hrá aj Michal Vico, a to už je teda čo povedať). „Strela na bránu“ smerovala zo stredu ihriska priamo na rohovú zastávku. Jej trajektória prekvapila všetkých, ale najviac obrancu Detvy Masára, ktorému akurát vychádzal krok tak nešťastne, že sa mu loptička odrazila od halovky rovno do brány. Nasledoval úsek dobíjania Detvianskej brány a premárnených stopercentných šancí, pri ktorých sme vzhľadom na parkety s nepríjemnými vlastnosťami zlyhávali vo finálnej fáze. Po tucte spálených tutoviek konečne premenil tú svoju rožkovanský parník Peter Nehila. Húževnatého súpera to však nezlomilo a naďalej pokračoval v hraní svojej hry, v tom, v čom je najlepší. Hrozil najmä z rýchlych protiútokov. Vyústenie jedného z nich prinieslo domácim ovocie 50 sekúnd pred koncom prvej tretiny, kedy sa strelou ku tyčke pomedzi nohy blokujúcemu Franekovi presadil Míšek. Do kabín sme odchádzali s jednogólovým vedením a vedeli sme, že gól do šatne domácich nakopne a druhá tretina bude pre nás veľmi náročná.

Druhá tretina začala presne podľa našich predstáv. V 26 sekunde najhorší benchpresser extraligy Lukáš Nôta zavŕšil kombináciu s Petrom Nehilom a zvýšil naše vedenie o dva kúsky. Tento gól mal priniesť pokoj na naše florbalky, avšak opak bol pravdou. Akokeby sme sa s výkonom uspokojili a začali sme očakávať, že sa zápas s nováčikom vyhrá sám. Prestali sme hrať našu hru, začali sme sa so súperom naháňať a vytvárať tak živnú pôdu pre ich najsilnejšiu zbraň – jednoduché protiútoky. Detvanci túto situáciu využili viac ako dobre a v rozmedzí od 25. do 30. minúty zápasu nám vsietili tri góly. Pre nás to znamenalo nepríjemné prebudenie do reality, kedy s húževnatým papierovým underdogom zrazu prehrávame. Eufóriu domácich umocnili aj fanúšikovia, ktorí ich za sprievodu neustáleho neúnavného bubnovania a hlasného povzbudzovania hnali vpred. Druhá desaťminútovka druhej tretiny ponúkala opatrný florbal. Oba tímy chceli tretinu dohrať bez toho, aby inkasovali gól. Na takýto vývoj sa pre naše šťastie už nemohol pozerať Ondrej Gažík, a preto minútu a pól do konca vyštartoval dopredu a po sérií narážačiek ala barcelonská tiki-taka upratal loptu po zemi za chrbát súperovho brankára. Ako správny kapitán nakopol naše ofenzívne motory a rozhodol tak o tom, že tretiu tretinu budeme začínať „od nuly.“

Cez prestávku medzi druhou a treťou tretinou padlo niekoľko trénerových motivačných slov na úrodnú pôdu a napriek remízovému stavu nikto v kabíne nepochyboval o tom, že tretiu tretinu urveme na našu stranu a z Detvy si odvezieme všetky 3 body. Na súperovi bolo vidieť, že mu už od úvodu tretiny začali dochádzať fyzické sily a postupne prestával dokázať držať krok s našimi agilnými útočníkmi. Postupne sa presadili 2x Nôta, po neuveriteľnom vytrvalostnom striedaní Pagáč, Kažimír a päť minút do konca zápasu v presilovej hre po škaredom zákroku na Rolyho Kažimíra, ktorý (pevne verím) vychádzal z frustrácie súpera a ktorý vyústil do presilovej hry 2+2 min aj bývalý otrokovický kapitán Peter Nehila.

Z Detvy si tak napriek dvom vyrovnaným tretinám vezieme tri body. Ďakujeme súperovi za férový zápas. Najbližšie sa na nás môžete prísť pozrieť už túto stredu v Deň všetkých svätých, kedy odohráme sviatočné kolo proti (skoro)mestskému rivalovi z Tsunami Záhorská Bystrica. Vidíme sa 16:50 v Športovej hale v Záhorskej Bystrici!