Nižná vyprevadená s 12-gólovou nádielkou

Florbalovo bohatý víkend, kedy bolo vyslaných do akcie okrem mužského áčka aj niekoľko ďalších vekových kategórií, odštartovalo pre naše farby šieste kolo mužskej extraligy, v ktorom sme „skrížili bakuľe“ s FBK Nižná. Súpera z Oravy veľmi dobre poznáme, nie len pre to, že niekoľko jeho hráčov v minulosti obliekalo, resp. stále oblieka liďácky dres, ale hlavne pre to, že to bola práve FBK Nižná, porážkou ktorej sa Lido v sezóne 2021/2022 po päťzápasovej bitke z pozície underdoga prvýkrát v histórii klubu prebojovalo do semifinále mužskej extraligy. Na tieto výsledky sme však v sezóne 2022/2023 neboli schopní nadviazať a Nižnej sme podľahli ako v domácom prostredí (4:9), tak aj vonku (3:5).

V drese FBK Nižná sa po polročnej prestávke od florbalu predstavil aj Peter Čuporák, ktorý ešte minulú sezónu obliekal náš dres, avšak po neúspešnom semifinále sa rozhodol ukončiť aktívnu hráčsku kariéru. Teraz už vieme, že išlo len, ako je v poslednom období na Slovensku zvykom, o hoax, ktorý sme Čupimu všetci zjedli aj s navijakom. Následky tejto zrady, parametrovo podobnej tej, ktorej muselo čeliť Československo v roku 1938, však boli tvrdé a Čupi sa s uštipačnými poznámkami či brnkaním na nervy musel vyrovnávať celý zápas. Keďže však máme srdiečko na správnom mieste a jeho minulosezónnych služieb si vážime, dovolili sme mu zapísať sa do štatistík jednou asistenciu. Druhý nižňanský odchovanec pôsobiaci v ŠK Lido, statný oravský lomidrevo (v poslednom čase skôr lomikarbón) Patrik Bachan, do zápasu zo solidarity voči svojej rodnej hrudi nezasiahol. Jeho schopnosti nám však vôbec nechýbali.

ŠK Lido Prírodovedec Bratislava – FBK Nižná 12:4

Kanadské body: Nôta (4+3), Nehila (1+2), Koprda (1+1), Gažík (1+1), Pagáč (1+1), Lelák (1+1), Mandl (1+0), Gramblička (1+0), Kažimír (1+0), Franek (0+1), Vico (0+1)

Na súpera sme vybehli vo veľmi vysokom tempe a už v siedmej minúte ukazovala svetelná tabuľa skóre 3:0, kedy sa po troch učebnicových narážačkách na jeden dotyk postupne presadili Nehila, Nôta a Gažík. Takmer celú prvú tretinu sme kontrolovali hru, dominovali sme smerom dopredu a súpera sme prakticky k ničomu nepustili. Do konca tretiny ešte spohodlnili náš náskok opäť Nôta a vo svojom premiérovom zápase sezóny po prekonaní nepríjemných zdravotných komplikácii aj asistent kapitána Ondrej Pagáč.

Druhá tretina sa niesla vo veľmi podobnom duchu ako tá prvá. Nižňanci nevedeli prekonať naše defenzívne hradby a lopta im bola pravidelne odoberaná ešte v zárodkoch ich akcií. Ak sa im podarilo k niečomu dostať, išlo zväčša o rýchle protiútoky, ktoré sú florbalovým trademarkom oravských šprintérov. Aj so svojou najsilnejšou zbraňou však stroskotávali na výborne chytajúcom Pavlovi Veningerovi, ktorý síce veľa práce v dovtedajšom priebehu zápasu nemal, o to ťažšie však pre neho bolo zostať plne koncentrovaný celých 60 minút. Už keď to vyzeralo, že do kabín pôjdeme s pohodlným náskokom 9:0 a s čistým kontom, sa 40 sekúnd pred koncom tretiny na ľavom mantineli ocitol Dedinský a životným gólom, kedy sa milimetrovo umiestnená strela z pomerne veľkého uhla odrazila od pravej spojnice do brány, sa zapísal medzi strelcov zápasu. Aj napriek tomuto momentu sme tretinu zakončili s osemgólovým vedením.

Do poslednej tretiny sme nastúpili s cieľom nepoľaviť v tempe a doviesť zápas do úspešného konca bez toho, aby sme dopustili drámu. Počas tejto tretiny dostali príležitosť aj hráči zo širšej rotácie. Do zápasu sa zapojilo všetkých 18 hráčov zo súpisky. Menšie náznaky nekoncentrovanosti dokázali Nižňanci trikrát využiť, avšak na ich presné zásahy sme zakaždým vedeli odpovedať. Nepopulárny desiaty gól pridal z nariadeného trestného strieľania maximálne rutinérskym spôsobom Richard Lelák, ktorý dal súperovmu brankárovi pocítiť, aké je to byť poctivou oravskou žinčicou – rozumej dôkladne vymiešaný. V 55 minúte korigoval skóre po asistencií Lukáša Nôtu Vladimír Gramblička. Pre Lukáša Nôtu to bol siedmy kanadský bod v zápase, ktorým si zabezpečil prvé miesto v kanadskom bodovaní celej ligy! Dve minúty pred koncom zápasu zúročil dôveru trénera Horeckého junior Samuel Mandl, ktorý pridal po nezištnej prihrávke Mateja Koprdu svojim premiérovým gólom medzi mužmi posledný dvanásty klinec do nižnianskej rakvy.

Najbližší víkend hlási rozpis mužskej extraligy zápasovú prestávku, počas ktorej sa uskutoční zraz mužskej reprezentácie. Tréner Radomír Mrázek pozorne sleduje dianie v našej najvyššej súťaži a preto neexistovali žiadne pochybnosti o tom, že by mal byť na zraze prítomný najproduktívnejší hráč ligy Lukáš Nôta. Okrem neho sa na zraze predstavia aj ďalší dvaja bývalí liďáci, aktuálne pôsobiaci vo farbách Black Angels Praha, Teodor Beriac a Vladimír Bačinský.

Po reprezentačnej prestávke vycestujeme na horúcu palubovku k nováčikovi z Detvy, kde nás čaká s podpolianskými Joxermi tvrdý boj. Držte nám palce!

Autor: Michal Franek