Lido je v semifinále!

MEX

FBK Nižná – ŠK Lido Prírodovedec 1:5 (0:2, 1:0, 0:3)

Túto informáciu ste už určite zachytili. Áno, bratislavský Športový Klub Lido Prírodovedec sa historicky predral medzi najlepšiu štvorku klubov na Slovensku! V Mestskej športovej hale v Tvrdošíne, zvanej Bororo aréna, si túto príslušnosť vydobyl v stredu 23. marca 2022 pred slušne zaplnenou hlavnou tribúnou.

Zápas sa začínal len dva dni po prehratom štvrtom štvrťfinálovom súboji v Bratislavskej hale na Dome Športu. Začiatok zápasu bol nastavený na neskorých 20. hodín miestneho času. Od úvodného hvizdu sa snažili zápasu vtesnať svoj rukopis najmä hráči hosťujúceho celku z hlavného mesta. Odmenou za hru na loptičke im bola následná presilová hra už po troch minútach. Mravenečníci sa v nej najskôr nevedeli napevno usadiť na súperovej polovici, avšak potom sa z čista jasna k odrazenej lopte dostal Jakub Gálet. Neváhal a z otočky ju posielal do priestorov brány. Strieľaná loptička zrazená domácim obrancom dokonale zmiatla brankára Kepštu v bráne Nižnej a Lido vyhrávalo 1:0! Potom sa však hráčom v bielom nedarilo pri formáte hry v plnom počte gólovo presadiť, a tak si povedali, že na to pôjdu inak. Aďo Szabo najskôr v súboji v rohu ihriska upratal domáceho Nákačku, za čo bol odmenený dvojminútovým trestom. Lido však bránilo perfektne, a tak si brániaca štvorica povedala, že to skúsi aj dopredu. Štandardku na útočnej polovici nahodil novopečený kapitán Ondrej Gažík na bránu domácich, kde mal najlepšie miesto zo všetkých Michal Vico, ktorý loptu usmernil za chrbát bezmocného Kepštu. Do šatní sa tak išlo 2:0 pre Lido a hostia nemohli byť šťastnejší. Je viac ako možné, že kvalitne zahrané oslabenia znamenali postup pre Lido. Nižná, ktorá vládla extralige v základnej časti s viac, ako 64 percentnou úspešnosťou v presilových hrách nebola schopná túto skutočnosť pretaviť aj v play-off. Po 5 zápasoch proti námorníkom totiž ukazovali štatistiky úspešnosť iba niečo cez 15%!

Čo sa však dalo očakávať bol nápor, ktorý príde zo strany hráčov v modro žltých dresoch. V prostrednej časti hry si všetku pozornosť zobral na seba brankár Lida Gabriel Mészáros a spolu so svojimi parťákmi z obrany likvidovali početné strelecké pokusy domácich. Jedna včelička sa predsa len našla, keď ťahúň domácich Reguly prelomil smolu a poslal loptičku do šibenice Mészárosovej brány. Tlak domácich však už k ďalšej zmene výsledku neviedol, a tak to boli hostia, ktorí mali pred poslednou dvadsať minútovkou bližšie k postupu.

Domáci hráči stále prejavovali záujem o zmenu stavu na ukazovateli skóre. Ich prílišné chcenie však nakoniec rezultovalo v presilovku pre Lido. Mravenečníci dostali príležitosť, ktorú nanešťastie nevyužili. Dlho však banovať nemuseli. V polovici tretej tretiny dorazil strelu Teodora Beriaca s prehľadom medzi nohy domáceho brankára Vico a náskok bol dvojgólový. O 3 minúty sa šikovne uvoľnil Bačinský, chladnokrvne poslal loptičku ponad nohu brankára Kepštu a razom bola vidina semifinále bližšie a bližšie. O chvíľu išiel zohriať trestnú lavicu domáci Latka. Aby mu nebolo smutno, Beriac odpálil loptičku po zapískaní a rozhodcovia Sklenica s Beňom odmenili púchovského rodáka podobne na 2 minúty na lavici hanby. Kasička pokladníkov Dobrovodského s Gažíkom sa zaiste potešila. Po faule na Bačinského sme sa dočkali aj trestného strieľania na strane Lida. Exekútor nájazdu Richard Lelák lišiacky prepasíroval loptičku medzi ruku a nohu brankára a radosť na hosťujúcej lavičke bola zrejmá. Vyhliadky boli viac ako priaznivé. 5 minút a 15 sekúnd do konca viedlo Lido o 4 góly! Domáci hráči sa ešte snažili, avšak bolo zrejmé, že tento deň to ich zápas nebude. Dokázali premárniť veľké množstvo šancí, ku ktorému ich dotlačila tiež aktívna obrana hostí, avšak ku koncu zápasu bolo očividné, že prílišný tlak im zväzoval ruky viac, ako by zrejme chceli. Poslednú päťminútovku si už hráči bratislavského klubu vychutnali plnými dúškami a po záverečnom hvizde mohli sláviť premiérový postup do semifinále florbalovej betRing extraligy.

„Som veľmi šťastný, že sa nám to podarilo. Vrátili sme sa k tomu, čo nám vychádzalo prvý zápas: poctivá defenzíva, hra na brejky, strela z každého uhla. Na tomto malom ihrisku sa toho veľa vymýšľať nedá. Využili sme presilovku, presadili sme sa v oslabení, padalo nám to zo štandardky. Myslím si, že rozhodli práve štandardné situácie, z ktorých sme dali štyri a možno až päť gólov a inkasovali sme len jeden. Každopádne, je z toho postup. Gratulujem Nižnej a jej výkonom, bola to fantastická séria. Škoda, že postúpiť môže len jeden. Doprial by som to obom tímom, ale myslím si, že dnes sme boli lepší a ten postup si vydreli.“

Gabriel Mészáros, brankár ŠK Lido (pre szfb.sk)

„Dnes sme spravili historický úspech klubu, takže je to veľmi emotívne. Ešte to budeme asi spracovávať najbližší čas. Môžem povedať, že v našom tíme napriek nepodarenému zápasu číslo štyri nebol jediný človek, ktorý by neveril, že dnes na Orave môžeme uspieť. Tak sme boli nastavení od začiatku — verili sme tomu, vedeli sme, že je to rozhodujúci zápas, že to bude bitka, že to bude boj. To sa potvrdilo na ihrisku. My sme boli dnes šťastnejší, postupujeme tentokrát my. Ďakujeme za férový a taktiež výborný výkon zo strany chalanov z Nižnej.“

Tomáš Škarupa, tréner ŠK Lido (pre szfb.sk)

„Dnes sme dali len jeden gól. S tým sa vyhráva naozaj ťažko. Diváci boli skvelí, fantastickí, plná hala. Vôbec sme nehrali náš florbal. V druhej tretine sme síce mali svetlé záblesky, ale nedokázali sme z toho vydolovať viacej gólov. Do poslednej chvíle som dúfal, že to ešte nejako zlomíme. Nepodarilo sa. Dnes boli lepší, vyhrali zaslúžene v podstate aj celú sériu. Gratulácia a nech sa im darí ďalej.“

Patrik Bachan, hrajúci tréner FBK Nižná (pre szfb.sk)

Zatiaľ, čo boli námorníci v dobrej nálade na ceste domov, prebehol telefonicky žreb súperov do semifinále. V ňom si trenčiansky celok 1.FBC Trenčín vybral za súpera práve víťaza 5 zápasovej štvrťfinálovej série ŠK Lido. Zápasy proti víťazovi základnej časti sú na program už tieto dni a konkrétne v poslednú marcovú sobotu so začiatkom o 18. hodine a v nedeľu s úvodným hvizdom o 17:00. Zápasy v meste pod hradom Matúša Čáka sa odohrajú v mestskej športovej hale, kde vás samozrejme všetkých pozývame! Príďte povzbudiť mravenečníkov po historickom postupe zo štvrťfinále. Vašu podporu budú potrebovať J