Extraligistom sa v nepodarilo v Trenčíne vyhrať ani raz

1. FBC Florbal Trenčín – ŠK Lido Prírodovedec Bratislava 10:4 (2:1, 4:1, 4:2)

Kanadské body: Nôta 1+3, Beriac 1+0, Kopecký 1+0, Smutný 1+0, Lelák 0+1

Po roku sa Lido vrátilo na miesto činu do MŠH Trenčín a chcelo zanechať iný semifinálový dojem ako naposledy. Už na rozcvičke sa ale vyskytla prvá vráska na tvári trénera Horeckého, keď na rozcvičke dostal nepríjemnú strelu do oka najväčší z najmenších, Ondrej Pagáč, a na odporúčanie zdravotníčok do stretnutia nenastúpil, no výborne ho zastúpil mladík Jakub Skysľak. Prví sa ujali vedenia domáci po nábehu Macharu z druhej vlny a ten nedal Mészárosovi šancu. Trenčín bol viac na lopte, ale Lido bolo dôstojným súperom, no keď Gažík v 15 minúte fauloval, tak prišli krušné chvíle pred hosťujúcou bránou. Obranný val nájazdom najlepších strelcov v lige ale odolal. Ako sa využíva presilovka ukázalo Lido o dve minúty na to a vylúčenie Nora Ondrášika potrestal Beriac. Strelec vyrovnávajúceho gólu si však v nasledujúcom striedaní takisto pomohol drobnou sekerou a druhú presilovku v zápase milimetrovou strelou využil Kvasnica.

Druhá časť hry načala najprv veľká šanca Kažimíra, ktorá však ostala nevyužitá. O chvíľu neskôr bol vylúčený Čuporák a ponúknutú presilovku využil Mitucha, keď ho spoza brány našiel presnou prihrávkou Ondrášik. O minútu a pól sa podarilo na 4:1 opäť zvýšiť Kvasnicovi. Šancu vrátiť sa do zápasu mali Liďáci prostredníctvom Nôtu, keď mu jednu šancu najprv pripravil Gálet a o niekoľko sekúnd obrovskú tutovku Beriac, avšak Nôta ani raz na Ďurmeka nevyzrel a domáci brankár si pripísal zákrok večera. Zvlhnutý pušný prach nevyschol Nôtovi ani v 12. minúte, keď pri ďalšej prihrávke od Beriaca nedokázal prekonať prázdnu bránu. Bohužiaľ, keď sa Lido ostýchalo náskok FBC Trenčín znižovať, tak si gólovú radosti vychutnali opäť Trenčania zásluhou Mituchu. Na začiatku 37. minúty bol vylúčený Amrich a v presilovke dobre hrajúci Smutný dorazil strelu Nôtu – 5:2. Posledné slovo v tretine si však opäť vzal Kvasnica, keď pripravil šancu Ondrášikovi a ten sa nemýlil.

Posledná tretina bola jasne v réžii víťaza základnej časti. V zostave sa predsa vyskytol aj zranený Pagáč, ale nebolo to ono. Lido dostalo možnosť najprv dvojminútovej presilovky v 47. minúte, no jediný kto dal gól bol opäť Kvasnica. V 53. minúte si išiel na 2+2 minúty posedieť Poruban, no Tomáš Kvasnica sa blysol druhým gólom v oslabení a rozdiel už bol šesťgólový. Aspoň nejaké dôvody na radosť doprial Liďáckym fanúšikom režisér Lelák, keď v presilovke poslal loptu na Nôtu, ten posunul loptu na Kopeckého a náš Ironman znížil na 8:3. V pokračujúcej presilovke poslal Lelák loptu na Nôtu ešte raz a necelých 5 minút pred koncom sa nášmu strelcovi podarilo konečne prekonať Ďurmeka. Záverečný vabank priniesol už len dva góly Trenčína a konečný výsledok 10:4.

„Vyhrali sme, ale mali sme aj horšiu pasáž kedy malo Lido čisté šance, ktoré mohlo premeniť. Podržal nás však brankár Dušan Ďurmek. Postrážili sme si to skúsene, na rozdiel jedného gólu sa ani raz hostia nedotiahli. Zajtra do toho musíme ešte trochu viac šliapnuť a bude to fajn.“

Tomáš Kvasnica, hráč 1. FBC Florbal Trenčín (pre web 1. FBC Florbal Trenčín)

„Som veľmi sklamaný z výkonu nášho družstva. Dnes to vôbec nešlo podľa plánu. Mali sme prípravu na Trenčín, chceli sme hrať nejaký štýl florbalu, ale bohužiaľ nám dnes vypadli veci, na ktorých sme pracovali na začiatku sezóny. Boli sme málo agresívni, nechali sme Trenčanov tvoriť akoby sme mali až príliž veľký rešpekt voči súperovi. Kvalita súpera je vysoká, ale my nemôžme mať rešpekt ak chceme uspieť.“

Jakub Horecký, tréner ŠK Lido Prírodovedec (pre web 1. FBC Florbal Trenčín)

1. FBC Florbal Trenčín – ŠK Lido Prírodovedec Bratislava 8:4 (5:4, 1:0, 2:0)

Kanadské body: Kažimír 1+1, Lelák 1+1, Pagáč 0+2, Čuporák 1+0, Gálet 1+0

Po sobotnom nepresvedčivom výkone začali námorníci zápas na dve formácie, tentokrát už aj s exkapitánom Pagáčom. Zápas však začal ako klasický béčkový horor – rezačka v prvej minúte od Kvasnicu – 1:0. O nič príjemnejšiu vec nepriniesol ani čas 4:07, keď išiel na lavicu hanby náš najtrestanejší hráč tohtoročného play off, Čuporák. Ukázalo sa však, že nás to až tak bolieť nemuselo, pretože najprv sa ešte v oslabení presadil Roli Kažimír po krásnej bekhendovej prihrávke Pagáča a po návrate z trestnej stoličky ukázal svoje schopnosti primár florbalovej chirurgie MUDr. Peter Čuporák, ktorý z veľkého uhla prekonal presnou strelou Ďurmeka a Bratislavčania prvýkrát v sérii vyhrávali. Táto radosť však nevydržala ani pol minúty, keď strelil gól Kubovič. Divoká tretina pokračovala gólmi Kvasnicu a Porubana na 4:2 a opätovným znížením Leláka po prihrávke Pagáča. Defenzívne systémy si v prvej tretine zobrali dovolenku a z gólov sa tak tešili ešte Kubovič na strane domácich a Gálet na strane hostí, ktorý šikovne usmernil načechraný center od Leláka.

V prestávke tréneri vysvetlili svojim zverencom, že zápasy florbalového play off by nemali končiť 15:12 a druhá tretina začala vyzerať trošku organizovanejšie. Šance sa vyskytovali na oboch stranách ale Dobrovodský s Ďurmekom odmietali kapitulovať. S pribúdajúcim časom mali Liďáci viac z hry a dokázali hráčov 1. FBC Florbal Trenčín dostávať do zámku stále častejšie a vyrovnanie viselo vo vzduchu. Na začiatku 16. minúty prišlo smutné vylúčenie Kažimíra za zdržovanie hry a vybudovaný tlak mužov v bielom sfúkol ako domček z kariet presilovkovým gólom kapitán súpera Branislav Mitucha svojím 250. gólom v drese FBC. Od tohto momentu sa FBC vrátilo opäť do pohody a už to šlo iba ťažšie.

Plán na posledných dvadsať minút sa zrútil pomerne rýchlo, keď v čase 42:59 bol za hru bez florbalky vylúčený Michal Vico. Toto oslabenie ešte defenzívni experti v bielych dresoch zvládli, ale tesne po dohratí oslabenia prišlo ďalšie vylúčenie na našej strane, opäť od Čuporáka. Žiadnu drámu nechceli pripustiť Kvasnica s Kubovičom a na svojich obrovských chrbtoch priniesli víťazstvo do šatne svojich spoluhráčov gólom na 7:4 a tým definitívne zlomili vyzývateľov z Bratislavy. Dobrovodský držal Trenčanov na uzde čo mu sily stačili a jeho spoluhráči tak mali príležitosť na záverečnú powerplay, ale napriek enormnej snahe sa nepodarilo znížiť ani Kažimírovi, ani Smutnému ani celý víkend výbornému Morávkovi. 14 sekúnd pred záverečnou sirénou ešte upravil na konečných 8:4 Mitucha.

„Som rád, že sa chlapci po prvej tretine uvedomili. Hrali sme nezodpovedne v obrane. Možno sme si mysleli, že sa porazia sami. Našťastie sme si to uvedomili a potom to bolo o niečom inom. Základ k úspechu bol zmeniť obranu, hrať viac na lopte a neodovzdávať im ju zadarmo. To si myslím, že rozhodlo. Hrať na dve päťky je fyzicky náročné a v tretej tretine sa to ukázalo.“
Jan Holovka, tréner 1. FBC Florbal Trenčín (pre web 1. FBC Florbal Trenčín)
„Niektoré góly, ktoré sme dostali, boli dosť lacné. Súperovi sme ich pripravili na podnose a toto musíme zlepšiť. V playoff sa každá individuálna chyba trestá. Tím, ktorý ich urobí menej bude vyhrávať. Včera som bol veľmi kritický na svojich hráčov. Neboli v zápase. Dnes som na nich hrdý, prepli sa do playoff nastavenia a nechali maximum na ihrisku. Ak zopakujeme dnešný výkon a zlepšíme bránenie individualít Trenčína, môžeme byť úspešní.“